CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kartal için herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz”

Tekirdağ Cezaevinde 81 gündür ölüm orucunda bulunan Vefa Kartal ile görüşmek için TTB’nin yaptığı başvuruyla ilgili açıklama yapan Kartal’ın ailesi ve arkadaşları, “Savcılık, bakanlığın başvuruya 2-3 günde ancak cevap verebileceğini söyledi. Gün gün saat saat eriyen Kartal için herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.
Tedavi edilmeyen Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Vefa Kartal (42), hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 81 gündür ölüm orucunda. 18 Eylül 2017’den bu yana tek kişilik hücrede tutulan Kartal’ın her geçen gün durumunun ağırlaşırken, Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı İstanbul ve Tekirdağ tabip odaları bu gün cezaevine sağlık heyeti göndermek için Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.
‘BAŞVURUYA 3 GÜNDE ANCAK CEVAP VERİLİR’
Kartal’ın ailesi ve arkadaşları yapılan bu başvuruya dair yazılı bir açıklama yaptı. TTB heyetinin Vefa Kartal’ı ziyaret etmek için Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı ile bu sabah bir görüşme gerçekleştirdiğinin belirtildiği açıklamada, “Savcılık, bakanlıktan izin almayacağını dilekçeyi bakanlığa ilettiğini olumlu veya olumsuz cevabın 2-3 gün sürebileceğini bildirdi” denildi.
‘HERKESİ DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
KONGRA-GEL, HDP ve birçok aydın-aktivistin ölüm orucu direnişinin bitirilmesine dönük açıklamaları ve kamuoyunda oluşan duyarlılıktan sonra böylesi bir yaklaşımın kabul edilmeyeceğinin ifade edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Vefa Kartal ölüm orucunun 81. günündedir. Kritik saatlerdedir. İnsani kurum ve kuruluşları daha fazla sorumluluk almaya inisiyatif geliştirmeye çağırıyoruz. Bugüne kadar tutum geliştirmeyen politik yaklaşan, insani değerleri arka plana iten kurum ve kuruluşları tutumlarını gözden geçirmeye çağırıyoruz. Söz konusu olan PKK’li ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü Vefa Kartal olabilir. Ama bu bazı kurumların insani yaklaşılmayacak gerçeğini değiştirmez. Vicdanı esas alan bir değerin çocuklarıyız. Bu kurumları vicdana onura sahip çıkmaya davet ediyoruz. Gün gün saat saat eriyen Vefa Kartal’ın sadece bedeni değildir. Vicdanımızdır. Herkesi duyarlı olmaya sahiplenmeye davet ediyoruz.”
Mezopotamya Ajansı 25.09.2018

One comment on ““Kartal için herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.319 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: