CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus ‘siyasi olduğu’ gerekçesiyle ailesiyle görüştürülmedi”

Siverek Cezaevi’nde beyin kanaması geçiren hasta tutuklu Mehmet Selim Atlı ile görüşmek isteyen ailesine, cezaevi savcılığı tarafından “Siyasi tutuklu olduğu için izin vermeyeceğim” yanıtı verildi.

İHD Batman Şubesi ve Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Selim Atlı’nın yakınları, Atlı’nın durumuna ilişkin dernek binasında basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan Atlı’nın oğlu Şeyhmus Atlı, babasının son 8 ayda iki kez beyin kanaması geçirdiğini hatırlatarak, “Babam 20 gün önce beyin kanaması geçirdi. Ardından Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ardından hasta tutuklu koğuşuna alındı. İki gün önce ise yeniden koğuşuna alındı. Babamızı görmek istedik. Cezaevi savcılığına başvuruda bulunduk. Fakat ‘babanız siyasi suçtan dolayı hüküm giymiş bu yüzden görüşmenize izin vermeyeceğim’ yanıtını aldık. Babamın hayati tehlikesi vardır. 62 yaşında bir insan cezaevinde tutulamaz, son günlerini çocukları ve torunları ile geçirmesini istiyoruz” diye konuştu.
‘ATK SAĞLAM RAPORU VERDİ’
İHD Şube Sekreteri Fahrettin Asutay ise hasta tutuklu Atlı’nın durumuna dikkat çekti. Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir hasta tutukların serbest bırakılması için İHD olarak mücadele verdiklerini belirten Asutay, “Atlı, cezaevine girmeden önce geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı Özel Batman Yaşam Hastanesinde Şubat 2018’te alıkonularak Batman Cezaevine gönderilmiştir. Ardından da bir sevk uygulaması ile Siverek Cezaevine naklettiler. Doktor raporları cezaevi görevlilerince inandırıcı gelmediğinden olsa gerek Mehmet Selim Atlı’yı İstanbul Adlı Tıp Kurumuna gönderilmiştir. İstanbul ATK’da yapılan tetkikler sonucunda kendisine sağlam raporu verildi” dedi.
‘SERBEST BIRAKILSIN’
Sağlam raporunun ardından ise nakledildiği Siverek Cezaevinde Atlı’nın yeniden beyin kanaması geçirdiğine dikkat çeken Asutay, şunları kaydetti. “Siverek Cezaevine geri gönderilen Mehmet Selim Atlı ikinci defa beyin kanaması geçirdi. İki tane beyin damarı tıkalı olan ve şah damarının yüzde 50 tıkalı olan hasta mahpus Atlı, sık sık hafıza kaybı yaşamaktadır. Bir süreliğine Urfa Mehmet Akif İnan Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Atlı, cezaevine geri gönderildi. Şu an Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi koğuşunda hasta bir şekilde yeni bir beyin kanaması riskiyle karşı karşıya olan Atlı’nın ailesi ile görüşmesine dahi izin verilmemektedir. Avukatının bütün girişimleri de sonuçsuz kalınca aile bireyleri tarafından Cezaevi savcısı ile bir görüşme gerçekleştirilmiş. Yapılan görüşmede; ‘babanız siyasi suçtan dolayı hüküm giymiş bu yüzden görüşmenize izin verilmeyecektir’  şeklinde bir tavır ile karşı karşıya kalındığı ortaya çıkmıştır.”
Asutay, Atlı’nın derhal serbest bırakılmasını ve ailesi ile görüştürülmesini talep etti.
Mezopotamya Ajansı 25.09.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.583 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: