CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kelepçeli ameliyatı kabul etmediğim için tedavi edilmiyorum”

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Rıdvan Tanış, cezaevinde yaşadığı keyfi muamelelere dikkat çekerek, “Bir yıldır dişim kanıyor ve hep erteleniyor. Kelepçe ile diş ameliyatını dayatıyorlar. Bunu kabul etmediğim için tedavi edilmiyorum” dedi.

“Örgüt üyesi olmak”, “patlayıcı madde bulundurmak”, “polise direnmek ve gösterilere katılmak” iddialarıyla 25 yıl ceza alan Bolu F Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutuklu Rıdvan Tanış, tutuklandığı ilk günden bugüne kadar sevk edildiği cezaevlerinde gördüğü hukuksuzlukları ve keyfi muameleyi anlattı.
Gönderdiği mektupta 2012 yılında Cizre Newrozunda zırhlı bir araca atılan patlayıcı madde sonrası bir polisin “kırmızı ceketli, beyaz pantolonlu bir şahıs zırhlı araca bomba attı ve o kişinin Rıdvan olduğu kesindir” ifadesi ardından 22 Nisan 2012’de gözaltına alındığını belirten Tanış, gözaltında fiziki şiddete ve hakaretlere maruz kaldığını belirtti. Herhangi bir delil olmamasına rağmen gözaltına alındığını ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Mardin E Tipi Cezaevi’ne gönderildiğini aktaran Tanış, daha sonra yargılandığı dosyaya hiç tanımadığı 10 kişinin dosyasının da eklendiğini ifade etti.
2008’de geçirdiği bir kazadan dolayı epilepsi hastalığına yakalandığını, öncesinde ise verem hastası olduğunu belirten Tanış, 2014’te Şırnak T Tipi Cezaevi’ne ve 2015 Haziran ayında ise 17 hasta tutukluyla birlikte Van M Tipi Cezaevi’ne sevk edildiğini belirtti.
‘TEDAVİ EDİLMEDİĞİ İÇİN HASTALIĞI İLERLEDİ’
Tedavi edilmek ve rapor hazırlanması amacıyla Van M Tipi Cezaevi’ne gönderildiklerini kaydeden Tanış, ancak gittikleri Van Devlet Hastanesi’nin hiçbir hasta tutukluya rapor vermediğinden dolayı herhangi bir hasta tutuklunun tahliye edilmediğini belirtti. Hastanenin rapor vermemesi üzerine 11 Kasım 2015’te Erzurum H Tipi Cezaevi’ne sevk edildiğini ifade eden Tanış, sevkten bir gün sonra “Örgüt üyesi olmak”, “patlayıcı madde bulundurmak”, “polise direnmek ve gösterilere katılmak”  gerekçeleriyle kendisine 25 yıl ceza verildiğini anlattı. Tedavi edilmediği için hastalığının ilerlediğini aktaran Tanış, “İki üç kez sara nöbeti geçirdim. Ama, buna rağmen heyet rapor vermedi” dedi.
Erzurum’da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 Mart 2016 tarihli aldığı sağlık raporuna da dikkat çeken Tanış, raporda “Hastada yeterli tedavi edilmemiş epilepsi olup; ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettirebilir, ceza infaz kurumu koşulları hayatı için kesin tehlike teşkil etmez” denildiğini aktardı. Kendisine verilen rapordan iki gün sonra Bolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiğini kaydeden Tanış, cezaevine gittiği ilk bir ayda tek kişilik bir odada kaldığını kaydetti.
KELEPÇELİ AMELİYAT DAYATMASI
Bolu F Tipi Cezaevi’nde maruz kaldığı keyfi muameleye de dikkat çeken Tanış, “Bir yıldır dişim kanıyor ve hep erteleniyor. Kelepçeyle diş ameliyatını dayatıyorlar. İlla da kelepçeyle diş ameliyatı yapacaklar. Ben de bu uygulamayı ‘keyfi’ diye kabul etmedim. Bunu kabul etmediğim için tedavi edilmiyorum. Halen diş ağrısı çekiyorum” ifadelerini kullandı.
‘KEYFİ ARAMALAR YAPILIYOR’
Uzun bir zamandır odalarına baskınlar yapıldığını, eşyalarının karıştırıldığını dile getiren Tanış, şunları söyledi: “İstedikleri zaman arkadaşlarımızı başka odadan başka bir odaya veriyorlar. Aramada el konulan defterlerim kaybedildi. Radyolarımız toplatılıyor, keyfi olarak aktivitelerimiz kısıtlanıyor. Ağırlaştırılmış cezası olan arkadaşlarımızın dışarıda tutulma süresi üç saatten bir saate indirildi. Oda değişim taleplerimize olumlu yanıt verilmiyor. Mektuplara ya el konuluyor ya da kaybettiriliyor. Bir yılı aşkındır tekmil dayatmasından telefonlarımız ‘alo’ deyişimizle kapatılıyor.”
Daha önce de durumunu anlatan mektuplar kaleme aldığını ve kimi kurum kuruluşlara gönderdiğini dile getiren Tanış, “Bu zulüm ve sessizlik işkenceden daha beter değil mi?”  diyerek, duyarlılık çağrısında bulundu.
Mezopotamya Ajansı 24.09.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: