CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Tedavi hakkını talep eden hasta mahpus: Keyfi uygulamalardan vazgeçilsin”

Cezaevinde kalp hastası olan ve ikinci kez ameliyat olması gereken hasta tutuklu Sabri Kaya, daha önce “Cezaevinde kalamaz” raporu veren sağlık kurulunun şimdi aksi yönde rapor verdiğini belirterek, “Keyfi uygulamalardan vazgeçilsin” dedi.

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan kalp hastası Sabri Kaya’nın (53) durumu giderek kötüleşiyor. Hakkında kesinleşmiş müebbet hapis cezası olan Kaya’nın kalp hastalığının yanı sıra kemik erimesi, şeker, tansiyon, kolesterol, hafıza kaybı gibi 10’a yakın hastalığı da bulunuyor. Hastane ve Adli Tıp Kurumu’nun hakkında “cezaevinde kalabilir” raporu verdiği Kaya, hastalıklarından kaynaklı kendi ihtiyaçlarını gidermekte güçlük yaşıyor.
Kaya, cezaevinde yaşadığı hak ihlallerine ve hastalığına ilişkin, açık görüşüne giden ailesi aracılığıyla Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmede bulundu.
‘CEZAEVİ KOŞULLARINDA İYİ OLAMIYORUM’
Kalp kapağında çürüme olduğunu belirten Kaya, hastalığını şu sözlerle anlattı: “Cezaevinde iki kez kalbimden ameliyat oldum. 2016 yılında yapılan ameliyatta kalp kapakçığım değişti. Ameliyattan hemen sonra, yaralarım bile iyileşmeden taburcu ederek cezaevine getirdiler. Zaten iki yıl önceki ameliyatın ağrıları devam ediyor. Bunun dışında şeker, kemik erimesi, hafıza kaybı, kolesterol ve tansiyonum var. Cezaevine girdikten sonra bu hastalıklarım başladı. Cezaevi koşullarında iyileşemiyorum. Şimdi kalbime pil takılması gerekiyor. Üçüncü ameliyat şart diyorlar. Ama ameliyat sırasında yaşamımı yitirme riskimin de olduğu söylendi.”
‘YÜRÜYECEKSİN DİYE DAYATTILAR’
Aynı zamanda nefes darlığı çeken ve astım hastası olan Kaya, hastaneye ring aracıyla götürüldüğüne dikkat çekerek, “Ayda iki kez hastaneye gidiyorum. En son gittiğimde ring aracının çok küçük ve havasız olmasından kaynaklı nefes alamadım. Aracı durdurmalarını söylememe rağmen ‘Hastaneye kadar dayan’ diyerek aracı durdurmadılar. Bunalıp, baygınlık geçirdim. Nefes nefese kaldım. Hastaneye vardığımızda kapı açılınca düştüm. ‘Hadi kalk yürü’ dediler. Yürüyecek takatimin olmadığını, sedye ya da sandalye getirmelerini istedim. ‘Yok getiremeyiz. Böyle yürüyeceksin’ diye dayattılar” ifadeleriyle yaşadıklarını anlattı.
Yine hastaneye kelepçeyle götürülüp getirildiğini ve doktorların da ilgisiz yaklaştıklarının altını çizen Kaya, doktorun “Hasta ring aracıyla gidip-gelemez” diye bildirimde bulunması gerektiğini belirterek, “Doktorlar da kendilerini riske atmıyor. Zaten ilgilenmiyorlar. En son hastaneye gittiğimde ,‘Bunu götürün,  bir şeyi yok’ diyerek kontrol etmeden geri gönderdiler. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunduğumuzda ‘Böyle bir şey hastanemizde yaşanmamıştır’ diye cevap geldi” diye aktardı.
4 KİŞİLİK KOĞUŞTA 14 KİŞİ KALIYOR
4 kişilik koğuşta 14 kişi kaldıklarını ifade eden Kaya, yaşam alanının çok dar olduğunu, bunun da sağlığını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.  Hastalığından kaynaklı diyet yemek yemesi gerektiğini dile getiren Kaya, “Herkese nasıl yemek veriliyorsa bana da aynı yemek veriliyor. Diyabet hastası olduğum için yağsız, tuzsuz yemekler yemem gerekiyor. Bunu söylememe rağmen herhangi bir şey yapmıyorlar. Başka çarem olmadığı için verdikleri yemeği yemek zorunda kalıyorum” dedi. Kanının sürekli pıhtılaştığını bu nedenle kan sıvılaştırıcı ilaç kullandığını hatırlatan Kaya, ilacı kalp ritmine göre doktor kontrolünde kullanması gerektiğini yanlış kullanımında ölüme neden olabileceğini kaydetti.
DURUMU KÖTÜLEŞMESİNE RAĞMEN RAPOR VERİLMEDİ
Daha önceki ameliyatında sağlık kurulunun “cezaevinde kalamaz” raporu verdiğini ifade eden Kaya, “O zaman Adli Tıp Kurumu reddettiği için çıkamamıştım. Şimdi yeniden başvuru yaptık. Durumum iki yıl öncesine göre çok daha kötü olmasına rağmen hem kurul hem de Adli Tıp Kurumu ‘Cezaevinde kalabilir’ raporu verdi. Kendi kanunlarını oluşturmuşlar. Keyfi uygulamalar yapılıyor” dedi.
Kaya, ayrıca mektuplarına cezaevi yönetimi tarafından el konulduğunu belirterek, yaşadıkları hak ihlallerini dışarıya aktarmalarının engellenmeye çalıştığına vurgu yaptı. Tedavisinin cezaevi koşullarında sağlıklı bir şekilde yapılamadığını ifade eden Kaya, “Keyfi uygulamalardan vazgeçilsin” diyerek tedavi hakkının verilmesini talep etti.
Mezopotamya Ajansı 05.09.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: