CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Gardiyanlardan hasta mahpusa: ‘Seni öldürürüz’”

Ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un kardeşi Necla Er, “Mehdi’nin boğazını sıkarak ‘seni öldürürüz’ demişler. Sesi çok kötü geliyordu. Hayatından endişe ediyoruz” dedi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hazırladığı ağır hasta tutuklu listesinde yer alan ve tek başına kalmasının yaşamsal risk taşıdığı belirtilen Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Mehdi Boz’un 6 gardiyan tarafından darp edildiği öğrenildi.
Mehdi Boz, cezaevi yönetimine yazdığı dilekçeyi iletmesi için gardiyanlara verdiğini bunun üzerine 6 gardiyan tarafından darp edildiği bilgisini kardeşi Necla Er’i telefonla arayarak verdi. Konuya ilişkin konuştuğumuz Necla Er, kardeşi Mehdi Boz’un cezaevindeki kimlik dayatmasını reddettiği için 13 aydır ailesi ile görüştürülmediğini ve aldığı disiplin cezaları nedeniyle telefonla iletişim hakkının 4 aydır engellendiğini belirtti.
Mehdi Boz’un 4 aydan sonra dün telefonla kendisini arayarak, darp edildiğini söylediğini aktaran Er, şöyle devam etti: “Mehdi beni aradığında sesi zor çıkıyordu. Kendisi idareye bir dilekçe yazmış. Dilekçenin içeriğini söylemedi. Ama maruz kaldığı hak ihlallerini yazdığını tahmin ediyorum. Çünkü dilekçeyi verdiği gardiyanlar kardeşime ‘ Niye bunları yazdın. Biz bu dilekçeyi vermeyiz’ diyerek darp etmişler. Kardeşim 6 gardiyanın kendisini darp ettiğini ve boğazını sıkarak ‘ Seni öldürürüz’ dediklerini söyledi.”
‘GÖTÜRÜLDÜĞÜ REVİRDE DARP EDİLDİ’
Darp sırasında kardeşi Mehdi Boz’un bayıldığını ve gözlerini revirde açtığını kendisine söylediğini ifade eden Er, “Revirde kendine gelip gözlerini açmış. Ama götürüldüğü revirde doktor yokmuş. Kardeşim bunun üzerine revirde de darp edilerek, doktora görünmeden tekrar kaldığı hücreye geri götürüldüğünü söyledi. Sesi çok kötü geliyordu. Sağlığı zaten kötü. Durumunun iyi olmadığını söyledi. Yaşadıklarını kamuoyuna paylaşmamızı istedi” diye konuştu.
‘HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ’
13 aydır Boz’u görmediklerini ve durumunu merak ettiklerini söyleyen Er, endişesini şu sözlerle anlattı: “Kardeşimi öldürseler bizim haberimiz olmayacak. Bizim köyümüzde bir akrabamız vardı. İşkence edilerek öldürdüler. Ama onu uçurumdan attılar ve intihar süsü verdiler. Biz bunları gördük aynı şeylerin yapılmasından korkuyoruz. Endişeliyiz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Artık Meclis ya da ilgili kim varsa devreye girsin. Hayatından endişe ediyoruz.”
Mezopotamya Ajansı 05.09.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: