CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Talimatla hücreye konulan Yıldırım’ın sağlık durumu kötüleşiyor”

 

İmralı Cezaevi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 9 gün kalan, rahatsızlıklarından dolayı “tek başına hücrede kalamaz” raporu değiştirilerek Adalet Bakanlığı’nın özel talimatıyla hücreye konulan Mehmet Said Yıldırım’ın sağlık durumunun kötüleştiği belirtildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Adalet Bakanlığı’nın özel talimatlı yazısıyla hücreye alınan Mehmet Said Yıldırım’ın sağlık durumunun kötüleşmeye doğru gittiğini söyledi. “Hücrede kalamaz” raporu alan Yıldırım’ın sağlık durumundan endişelendiklerini söyleyen Aydemir, “65 yaşında olup ağır kalp hastalığı, akciğer ve tansiyon olmak üzere birçok hastalığı bulanan ve 24 yıldır cezaevi koşullarında yaşayan bir siyasi hükümlüdür. Şimdiye kadar Diyarbakır, Ödemiş ve birçok cezaevinde ‘tek kişilik hücrede kalamaz’ raporu mevcutken en son Mayıs 2018’de sürgün edildiği ve hala tutulduğu Kırıklar 1 No’lu F Tipi Buca Cezaevi’nden götürüldüğü sağlık heyetince aynı teşhisler tespit edilmesine rağmen ‘tek kişilik hücrede kalabilir’ raporu verilmiştir” dedi.
‘HUKUKA AYKIRIDIR’
Yıldırım’a yönelik hukuka aykırı uygulamaların kaygı verici olduğunu ifade eden Aydemir, şöyle devam etti: “Adalet Bakanlığı’nın direkt talimatıyla tecrit edilmek istenen Yıldırım’a bulunduğu Kırıklar 1 No’lu F Tipi’nde artık ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hükümlü infaz koşulları uygulanacağı da görüşmecisine iletilmiştir. Ağırlaştırılmış müebbet gibi bir cezası bulunmayan ve 1996 yılında kesinleşmiş müebbet cezası bulunan Yıldırım’a hukuka aykırı ve tecrit amaçlı bu uygulamalar kaygı vericidir.”
İMRALI’DA 9 GÜN KALMIŞTI
Yıldırım, çözüm süreci sırasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın talebi doğrultusunda 15 Mart 2015’te sekretarya görevi çerçevesinde İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne gönderilen 5 tutukludan biriydi. Yıldırım, İmralı Cezaevi’nde Öcalan ile birlikte 9 gün kalmış, kalp rahatsızlığı nedeniyle daha sonra Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmiş, ardından Bolu’dan Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne, oradan da Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.
Mezopotamja Ajansı 31.08.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: