CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ayakta sayım dayatmasını reddeden kanser hastası mahpusun infazı yakıldı!”

 

Şakran Cezaevi’nde tutulan kanser hastası tutsak Enber Kürtgözü’nün infazı, ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle yakıldı.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi, kanser hastası tutsak Enber Kürtgözü’nün durumuna dikkat çekmek amacıyla şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya dernek üyelerinin yanı sıra Enber Kürtoğlu’nun eşi Hasan Bakıray ve oğlu Jehat Bakıray’da katıldı.
Tek hücreli odalara konuldular
Şakran Cezaevi’nde tutulan Enber ve arkadaşlarının kötü muamelelere maruz bırakıldığı belirten İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, dayatılan bu muamelelere karşı gerekli müdahaleler için ise avukatlar ile görüştüklerini aktardı. Şakran Cezaevi’nde bulunan tutsakların cezaevi yönetimi tarafından hukuksuz yere cezalandırıldıklarını belirten Gürbüz,”Enber’in avukatı ile görüştük. Enber ve arkadaşlarının ayakta sayım vermeyi reddetmelerinden kaynaklı tek hücreli odalarda konulduklarını ve cezaevi yönetimi tarafından infazlarının yakıldığı bilgisini aldık. Avukatlar, kadın tutsaklara dayatılan bu hukuksuz cezalandırmalara karşı önlemler almaya çalışıyorlar. Bizler insan hakları aktivistleri olarak umuyoruz ki; hasta tutsak Enber’e dayatılan bu hukuksuz cezalandırmalar son bulur ve biran önce serbest bırakılır” ifadelerini kullandı.
‘Şakran Cezaevinde hukuksuz muameleler dayatılıyor’
Enber Kürtgözü’nün 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Eşbaşkanı görevindeyken yaptığı açıklamalar ve katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek tutuklandığının dile getiren Hasan Bakıray ise, “Eşim 6 yıldır hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunuyor. Enber kanser hastası. Enber’in hastalığının daha fazla ilerlememesi için bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.
‘Bir an önce serbest bırakılsın’
Enber’in tutukluluğu gerekçe gösterilerek işinden ihraç edildiğini belirten Hasan, “Oğlum Jehat ise uzun yıllardır annesinden uzak büyüyor. Oğlumun annesinden uzakta olması gelişimini olumsuz etkiliyor. Cezaevi yönetimi tarafından dayatılan bu hukuksuzluk yalnızca eşim Enber’e yönelik değil, cezaevinde tutulan tüm kadın tutsaklar için geçerlidir. Ayakta sayıma zorlanan kadın tutsakların bu uygulamaya karşı gelmesi üzerine kadın tutsakların infazları yakılıyor ve tek hücreli odalarda tutuluyorlar. Dayatılan bu hukuksuz muamelelerin derhal sonlandırılmasını ve Enber’in biran önce serbest bırakılmasını istiyorum” diye konuştu.
‘Annemi hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuyorlar’
Annesinin cezaevi yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde infazının yakıldığını söyleyen Jehat da, “Annem yaklaşık 7 yıldır cezaevinde. Annemin infazını çok saçma sebepler yüzünden yakarak cezasını iki yıl daha uzattılar. Annemi hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuyorlar. Mağduruz. Hakkımızı aramaya devam edeceğiz” dedi.
Jinnews 20.08.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.227 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: