CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Doktor, hasta mahpusu muayene etmeden teşhis koydu”

Bolu F Tipi Cezaevin’de tutulan Burhan Güneş, 6 ayda 4 kez revire götürüldüğü ve her defasında doktorun kendisini muayene etmeden teşhis koyduğunu, doktorun tahminlerinin tutmadığını belirtti.

Bolu F Tipi Cezaevin’de tutulan Burhan Güneş, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST)’ne gönderdiği mektupta, sağlık sorunu olmasına rağmen gereken tedavinin yapılmadığını, doktorun kendisini muayene etmeden teşhis koyduğunu belirtti.

Mektupta, bir hastalığının olduğunu, haftada bir ya da iki kez düştüğünü belirten Güneş, enerjisinin tükendiğini, 3 saat yatakta hareketsiz bir şekilde kaldığını ifade ediyor. Adı henüz konulmamış bu hastalığı 6 aydır yaşadığını dile getiren Güneş, toplamda revire dört kez götürüldüğünü söylüyor.

Olayın ilginç boyutu ise şu noktadan sonra başlıyor: 6 aydır haftada bir ya da iki kez düşen ve toplamda 4 kez revire götürülen hasta tutuklu Güneş’i, doktorun muayene etmeden teşhis koyması… Güneş mektubunda özetle şunları belirtiyor:

“MUAYENE ETMEDEN TEŞHİS KOYDU”

“Revire götürüldüm. Muayene yok. Doktora sordum ‘Şekerden olabilir’ dedi. Komple şekeri kestim. Geçmedi. Revire tekrar gittim. Bu defa doktor ‘Hipogliserindir’ dedi. ‘Şeker al geçer’. 3 kez düştüm.”

İçine düştüğü durumu esprili bir dille eleştiren hasta tutuklu Güneş, her düştüğünde şeker aldığını ve düştüğü zaman verilen şekerin etkili olmadığını ifade ediyor ve ekliyor: “Tekrar revire gittim. Doktor bu sefer ‘Hipogliserin değilse bu sefer kesin hipotansiyondur. Sen düştüğünde tansiyonunu ölç, kesin tansiyonun düşüyor’ dedi. İki kez düştüm. Görevlilerden tansiyon aleti istendi. Ölçtük. 11/8, 2/7 çıktı. Normal yani! Ya tansiyon aleti bozuktu ya da teşhis tahmini yine tutmadı. Doktorumuz iyi tahminler yürütemedi.”

REVİR DİLEKÇEM 1,5 AY SONRA İŞLEME KONULDU

Mektupta, revire her gittiğinde ne muayene edildiğini ne de sevkinin gerçekleşmediğini söyleyen Güneş, revire gitmek için dilekçenin verildiğini ve revire gitmek için verdikleri dilekçeden bir ya da bir buçuk ay sonra götürüldüklerini belirtiyor. Doktora özel dilekçe yazarak tansiyonun normal olduğunu ilettiğini belirten Güneş, “Durum bundan ibaret” cümlesiyle mektubunu sonlandırıyor.

İpahaber 30.07.2018

One comment on ““Doktor, hasta mahpusu muayene etmeden teşhis koydu”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: