CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Boz’un ailesi görüştürülmedikleri çocuklarının sağlığından endişeli”

 Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un ailesi, dayatılan kimlik belgesi taşıma uygulamasını kabul etmediği için görüşe çıkarılmayan, disiplin cezaları nedeniyle de telefon görüşü engellendiği için haber alamadıkları çocuklarının sağlığından endişeli.
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hazırladığı ağır hasta tutuklu listesinde yer alan ve tek başına kalmasının yaşamsal risk taşıdığı belirtilen isimlerden biri olan Mehdi Boz, yaklaşık bir yıldır ailesi ile açık ya da kapalı görüş gerçekleştiremedi. Nedeni ise Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Boz’un, cezaevi idaresince dayatılan mahkum kimlik kartı belgesini onur kırıcı bulması dolayısıyla taşımayı reddetmesi.
Dayatılan bu kimlik kartını taşımak istemediği için görüşe çıkarılmayan Boz, yine verilen disiplin cezaları nedeniyle 4 aydır ailesi ile telefon görüşü de gerçekleştiremedi. Mehdi Boz’un kardeşi Necla Er, bir yıldır kardeşinin görüşüne gidemediklerini söyledi.
Er, “12 aydır açık ya da kapalı görüşe çıkmadı. Kendilerine dayatılan çıplak arama ve görüş sırasında dayatılan kimlik dayatmasını reddettikleri için idare görüşe çıkmalarına izin vermiyor. Son 4 aydır ise yine çeşitli nedenlerle aldığı disiplin cezalarının onaylanması nedeniyle telefon görüş yasağı var. Geçen hafta annem ve babam Varto’dan Elazığ’a görüş için gitmişlerdi. Ancak kimlik dayatmasını reddettiği için yine görüşe çıkmasına izin verilmemiş” dedi.
Tiroid bezi kanseri, KOAH, böbrek ve mide rahatsızlığı ile prostat hastalığı olan Boz, 12 Ekim 2017’de kaldığı Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Kayseri Bünyan Cezaevi’ne sevk edildi. Buradan da geçtiğimiz 20 Nisan günü Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Sevk sırasında da çıplak arama dayatmasını reddettiği için darp edilerek, tek kişilik hücreye konuldu.
‘HASTANEYE GÖTÜRÜLMESİ GEREKİYORDU’
Necla Er, cezaevi koşullarının sağlığını kötü etkilediğini, yine sevkler nedeniyle gerekli tedavisi bir türlü yapılamayan ağabeyinin darp sırasındası kaburgasının zedelendiğini de ifade etti.
Kardeşinden haber alamadıklarını vurgulayan Er, şunları söyledi: “Sağlığı kötü. En son zaten darp edilmişti. Hastaneye götürülmesi gerekiyordu ama götürülmemişti. Şimdi durumunun nasıl olduğunu merak ediyoruz. Sürekli disiplin cezaları verilerek telefon gibi hakları dahi engelleniyor. Kardeşimin sağlığında endişe ediyoruz. Ağır hasta olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutuluyordu” dedi.
Mehdi Boz ile en son Elazığ Cezaevi’ne sevk edilirken darp edildiği haberini aldıktan sonra görüştüklerini belirten avukatı Hasan Akkuz ise, bu görüşmenin üzerinden 2 ay gibi bir süre geçmesine rağmen bir daha görüşemediğini aktardı. Akkuz, “Kimlik dayatmasını reddettikleri için idare görüşe çıkmalarına izin vermiyor. Ben de görüşemedim. Bu yüzden son durumu ile ilgili bir bilgim yok” dedi.
Mezopotamya Haber Ajansı 23.07.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: