CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Hasta mahpus Kocatürk sevki yapılmasına rağmen tedavi edilmiyor’

 

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Resul Kocatürk’ün tedavi sürecinin işkenceye dönüştüğünü belirten İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, Kocatürk’ün iki aydır sevki yapıldığı halde tedavi edilmediğini de belirtti.
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, bin 421’inci günde Kırıkkale Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Resul Kocatürk’ün durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubesinde yapılan açıklamada konuşan İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, “Hasta mahpusların tedavi imkanlarının ortadan kaldırılması, hak ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşatılması, cezaevlerinde telafisi mümkün olmayan ve geri dönülemeyen sonuçlara yol açmaktadır” dedi.
‘CEZAEVLERİ ÖLÜM EVLERİNE DÖNMÜŞ’
Anayasada ve uluslararası sözleşmelerle yaşam hakkının koruma altına alınmış olduğunu hatırlatan Çevirmen, “Bugün cezaevleri ölüm evleri haline gelmektedir. Ordu’da iki ay önce tutuklanmış olan 30 yaşındaki Nesrin Gençosman adlı kadın mahpus cezaevinde zatürre yakalanmış, ilaçları verilmediği iddia edilen mahpus komaya girerek 4 gün önce yaşamını kaybetmiştir. Son dönemlerde oldukça artan mahpusların ölümleri yaşam hakkının göz göre göre ihlal edildiğini ortaya koymaktadır” dedi.
Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan Resul Kocatürk’ün durumunu anlatan Çevirmen, 24 yıldır cezaevinde olan mahpusun hapishanede kalmaktan kaynaklı birçok hastalığı meydana geldiğini belirtti. Kocatürk’ün, Otoimmun Hepatit hastalığı, astım ve alerjik rinit, akciğerlerinde nodüller, Tiroid (Hipotiroidizm), mide ülseri, irritabl kolon rahatsızlığı, boyun ve bel fıtığı ve aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastası olduğunu söyledi.
Kocatürk hakkında 9 ay önce kendi talebi olmamasına rağmen Adalet Bakanlığı tarafından bir süreç başlatıldığını aktaran Çevirmen, şöyle devam etti: “Bir ay süre zarfında ilgili kuruma tetkikler için çıkarılmasının gerekmesine rağmen, sevklerinin gecikmeli olarak yapılması, ertelenmesi, tek kişilik ring araçlarıyla sevklerinin yapılması nedeniyle bu süreç mahpus için adeta işkenceye dönüşmüştür. Dokuz ayı bulan süre içerisinde on civarındaki ayrı kliniklerde muayene, tetkik ve tahlilleri yapılmış buna göre teşhisler konulmuş, yalnızca psikiyatri kliniği hekimi ‘üst hastane ilgili hekiminin muayene önerisi’ yapmıştır. Ardından klinik muayene sonuçlarıyla birlikte sağlık dosyası Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kuruluna sunulmuştur. Hastane sağlık kurulu sağlık bütün kliniklerde tekrar muayene, tetkik ve tahlillerin yapılması kararı ile; Kırıkkale Tıp fakültesi hastanesine sevkini uygun görülmüştür. Çoklu sağlık sorunlarının tespitinin yapılması için keyfi ve yanlı bir kararla tekrar işkenceye varan eziyetleri yaşamak istemediğini belirterek, bölge hastanesine ya da Adli Tıp’a sevkinin yapılarak bu sürecin en kısa sürede sonuçlandırılması şeklinde talepte bulunmuş ancak bu talebi karşılık bulmamıştır.”
Hasta mahpus Kocatürk’ün ayrıca akciğerinde oluşan rahatsızlıkları nedeniyle bir süredir Ankara Sanatoryum Hastanesinde muayene, tetkik ve tahlilleri yapıldığını belirten Çevirmen, en son 17 Mayıs’ta Ankara’ya getirilen hasta tutuklunun sevkinin yapılmasına rağmen iki aydır Ankara Sanatoryum hastanesine götürülmediğini belirtti.
Hasta tutukluların durumları kalıcı olarak çözülünceye kadar durumlarına dikkat çekeceklerini söyleyen Çevirmen, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.
Mezopotamya Haber Ajansı 16.07.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: