CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kan kustu hastaneye kaldırıldı 16 gündür aileyle görüştürülmüyor”

Kan kusması sonucu hastaneye kaldırılan ve 16 gündür hastanede tutulan tutuklu Süreyya Bulut’un kardeşi Saniye Bulut, ablasının durumundan endişe duyduklarını belirterek, “OHAL gerekçe gösterilerek görüşmemize dahi izin verilmedi” dedi.

Sivas’ta 1994 yılında çıkan bir çatışmada yaralı yakalanan Süreyya Bulut, hastaneye götürülmeden sorguya alınır. 16 günlük sorgunun ardından mahkemeye çıkarılan Bulut, tutuklanarak Sivas Cezaevi’ne gönderildi. Kafasında şarapnel parçası ile cezaevine götürülen Bulut, fenalaşması üzerine hastaneye kaldırılır. Doktorlar tarafından tedavi edilen ancak kafasındaki şarapnel parçası çıkarılmayan Bulut, bununla yaşamaya devam eder. Birçok farklı cezaevine sevk edilen Bulut, son olarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilir.
Kafasındaki şarapnel parçası sinirleri zedelediği için sağ gözü görme yetisini kaybeden Bulut’un, sol gözü ise yüzde 20 oranında görüyor. Bulut’a vücudundaki şarapnellerin verdiği zararlardan dolayı 4 Nisan 2003 tarihinde İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi’nde “Wernicke Korsakoff Sendromu” yani kalıcı hafıza kaybı tanısı konuldu. Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’ndan “cezaevinde kalamaz” raporu alan Bulut, buna rağmen tahliye edilmez. Her geçen gün durumu kötüleşen Bulut, en son 16 Mayıs 2018’de kan kusması sonucu İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine kaldırıldı. Halen orada tutulan Bulut’un durumunun iyi olmadığı belirtilirken, OHAL gerekçe gösterilerek ailesiyle de görüştürülmüyor.
‘TEMİZ BİR ORTAMDA BAKILMASI GEREKİR’
Bulut’un durumundan endişe duyduklarını belirten kardeşi Saniye Bulut, “Ablam kalıcı hafıza kaybı yaşıyor. Çoğu zaman bizi dahi tanıyamıyor. Bazen anlatınca bizi fark ediyor. En son 16 gün önce kan kusması sonucu hastaneye kaldırıldı. Ablamın ciğerinde kanama olduğu için doktorlar bütün tetkikleri yapamamışlar ama yaptıkları kadarıyla yüzde 90 verem teşhisi konulmuş. Buna rağmen hiçbir şekilde görüşmemize izin verilmedi. Ablam şuan bakıma muhtaçtır. Ama bırakın bakmayı hiç göremiyoruz. Ablama temiz bir ortamda bakılması gerekir. Düzgün bir şekilde bakılmazsa ölümcül bir hastalığa dönüşebilir” ifadelerini kullandı.
‘OHAL BAHANESİYLE GÖRÜŞMEMİZE İZİN VERİLMEDİ’
En son cezaevindeyken görüşme imkanı bulduklarını belirten Bulut, “14 gün önce ablamın İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine kaldırıldı. Bakırköy’e refakatçi olmak için başvurduk. Ama izin verilmedi. Daha sonra görüşmek için gittiğimizde ise cezaevi savcısının saat 11.00’e kadar adliyede durduğunu ondan sonra cezaevine gittiğini söyledi. Yerine bakan savcı ise OHAL’i bahane ederek görüşmemize izin vermedi. Hastaneye gittiğimizde ‘şu anda burada gereken yapılıyor’ denildi. Durumu açıkçası nasıl bilmiyoruz. Sadece doktorun verdiği bilgiyle duruyoruz. Ablam için çaba harcamak istiyoruz. En azından sağlıklı bir şekilde bakılması için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Hiçbir şeye izin vermiyorlarsa en azından görüşmemize izin versinler” şeklinde konuştu.
Mezopotamya Haber 01.06.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: