CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Sarı’nın ATK raporu sevk sırasında kaybedildi”

İHD İzmir Şubesi, Akhisar Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Hüseyin Sarı’nın ATK raporunun sevk sırasında kaybedildiğini belirtti. İHD, Sarı ile beraber tüm hasta tutukluların yaşaması için serbest bırakılmalarını talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” eylemlerinin 427’nci haftasında hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde bir araya gelen İHD’liler ve tutuklu yakınları, “Susma suça ortak olma” ve “Tek tipe hayır” pankartları açarken, tek tip kıyafet uygulamasına karşı dövizler taşıdı. İHD adına açıklamayı Şube Başkanı Ali Aydın yaptı.
Türkiye’nin bir çok cezaevinde olduğu gibi Ege Bölgesi cezaevlerinde de insan hakları ihlallerinin en üst düzeye ulaştığını kaydeden Aydın, “Gözaltı ve tutuklamalar çok fazla olduğu için hapishanelerde yer bulunmamakta bunun sonucu olarak yeni hapishaneler açılmaktadır. Mahpuslar istemediği halde sevk/sürgünler yapılmaktadır. Mahpuslar hem sevk/sürgünler sırasında hem de yeni gittikleri hapishanelerde kendilerine dayatılan ayakta sayım, çıplak arama gibi dayatmalar nedeniyle darp edilmektedir” dedi.
‘DARP EDİLDİKTEN SONRA HASTANEYE DAHİ KALDIRILMADILAR’
Aydın, Manisa’da bulunan Akhisar T Tipi Kaplı Cezaevi’ne Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinden sevk edilen ve içlerinde ağır hasta tutukluların da olduğu 5 kişinin girişte çıplak aramaya maruz bırakılarak, darp edildiklerini hatırlattı. Ağır hasta mahpus Hasan Şaşmaz’ın darp edilerek, kafasının duvarlara vurulması sonrası kanama geçirdiğini ve hastaneye dahi kaldırılmadığını hatırlatan Aydın, “Tutukluların birbirleri ile görüşmelerine dahi izin verilmemekte tecrit yaşatılmaktadır. Olayların bu kadar acımasız ve insanlık dışı boyutlara ulaşması, devletin himayesinde olan mahpuslara ve hasta mahpuslara bu şekilde davranılması hem iç hukuka hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Bu şekilde davrananlar suç işlemektedir. Böylesi kaotik bir ortamda bir de tek tip uygulamasına geçmek veya dayatmak daha da vahim sonuçların oluşmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.
SEVK SIRASINDA HEYET RAPORU KAYBEDİLDİ
Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden sevk edilerek darp edilen hasta tutuklulardan birinin de Hüseyin Sarı olduğunu hatırlatan Aydın, Sarı’nın durumuna şu sözlerle dikkat çekti: “Hüseyin Sarı, parkinson kalp, hipertansiyon, sematorfrom bozukluklar, boyun fıtığı, kas zayıflığı, diz ve ayaklarında ülser, reflüve ödem gibi birçok hastalıkla boğuşmaktadır. Bu yetmiyormuş gibi bir de Hüseyin Sarı’nın infazının ertelenmesi için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapılmasına rağmen Bolu F Tipi Hapishanesi’nde iken ATK’den almış olduğu heyet raporunun sevk sırasında kaybolduğu söylenmiştir. Akhisar Cezaevi yönetiminin Sarı’ya raporun olmadığı ve yeniden heyet raporu alması gerektiğini söylenmiştir. Bürokrasinin yavaşlığı ATK’nin yaklaşımı ve Hüseyin Sarı’nın sağlık durumu dikkate alındığında tekrar bu işlemleri yapmak sıkıntılı bir süreçtir. ATK’den raporun tekrar istenmesi ve tedavi için serbest bırakmanın sağlanması Hüseyin Sarı’nın yaşaması için elzemdir. Biz insan hakları savunucuları olarak, insan haklarına aykırı tutumlardan vazgeçilmesini ve Sarı’nın serbest bırakılmasını istiyoruz.”
Mezepotamya Haber 07.04.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: