CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus 6 aydır hastaneye götürülmüyor”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin 189’uncu hafta eyleminde hasta tutuklu İbrahim Tekin’in durumuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yapan Nuray Çevirmen, “Hasta mahpusların tedavi imkanlarının ortadan kaldırılması, hak ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşatılması, cezaevlerinde telafisi mümkün olmayan ve geri dönülemeyen sonuçlara yol açmaktadır” dedi.

TEKİN’İN BİRÇOK SAĞLIK SORUNU VAR 

Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutuklu İbrahim Tekin’in durumuna dikkat çeken Çevirmen, İbrahim Tekin’in sağlık sorunlarının çok fazla olduğunu ve Tekin’nin yaşamını zorlaştırdığını ifade etti. Çevirmen, şunları kaydetti: “İbrahim Tekin, ağır astım hastasıdır ve oksijen tüpü ile nefes alıp vermek zorundadır. Bir buçuk yılı geçkin bir süredir bu oksijen tüpü ile yaşıyor. Özellikle soğuk olan havalarda durumu daha da kötüleşmekte ve kendisini zorlamaktadır. Kalp hastasıdır ve her an için kalp sorunlaryla, kalbin durmasıyla karşı karşıya olduğunu ifade etmiştir. Uyku apnesi rahatsızlığı bulunmaktadır. Nefes almak için oksijen tüpü kullanmasıyla bu problem daha da sıkıntılı hale gelmektedir. Uyumakta zorlanmakta, günlük bir saat ancak uyuyabilmektedir.”

DOKTOR: ASKERLER GÖTÜRMÜYOR

Çevirmen, Tekin’in biri göbek fıtığı biri de burundan olmak üzere iki kez ameliyat olduğu bilgisini paylaşarak, Tekin’in ameliyat olmasına rağmen kendisinde düzelme yaşanmadığını belirtti. Çevirmen, “Ayrıca ailesi prostat ameliyatı da olduğunu ifade etmiştir. 24 yıl önce gözalmtın aalındığında yaşadığı işkenceler sonucunda yumurtalıklarının patlatıldığını, şu anda da neden olduğunu bilmediği bir nedenle iltihaplandığını ve şişme olduğunu belirtmiştir.  En son Aliağa Hastanesine gitmiş, ameliyat için kan alınmış, ikinci gidişinde tekrar kan alınmış ve göğüs filmini çekmişler. MR çekildiğinde bir kadın doktorun kendisine; ‘Senin ciğerinin üstünde kanser lekesi var’ dediğini ifade etmiştir. Son altı aydır da kendisini Aliağa Hastanesine götürmemişlerdir. Aynı cezaevinde kaldığı arkadaşlarının idareyle hastaneye götürülmesi konusunda görüşmüş olmalarına rağmen sonuç alınamamış ve hastaneye hala götürülmemiştir. Defalarca konuşulan doktorun ‘Ben sevkinizi yazdım, benden çıkmıştır. Sevk çıkarılmıştır, gönderilen sevk, gardiyanlarda vardır, askerler götürmüyor’ diyerek durumu aktarmıştır” dedi.

Artı Gerçek 31.03.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.401 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: