CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Devrim Ayık hastaneye kaldırıldı”

 

İHD İzmir Şubesi, hasta tutuklu Özgür Halk Dergisi çalışanı Devrim Ayık’ın yeniden hastaneye kaldırıldığını aktardı. Ayık’ın günden güne eridiği belirtilen açıklamada bir an önce serbest bırakılıp tedavisinin yapılması gerektiği vurgulandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi her hafta yaptıkları eylemlerinin 421. haftasında cezaevlerinde bulunan hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde açıklama yaptı. “Susma suça ortak olma ölüyorlar”, “Tek tipe hayır” pankartları açan İHD’liler, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Masumiyet karinesi yok edilmesin” dövizleri taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) temsilcilerinin de katıldığı açıklamayı İHD yöneticisi Ahmet Çiçek yaptı.
Türkiye cezaevlerinde son zamanlardaki uygulamaların daha önceki insani yaşam koşullarını tamamen yok ettiğini söyleyen Çiçek, Osmaniye, Elazığ, Rize, İskenderun, Bursa cezaevlerinde birçok hak ihlalinin şiddet boyutuna vardığını dile getirdi. Ayakta sayım almanın meşrulaştırılmaya çalışıldığını dile getiren Çiçek, durumun çıkarılmaya çalışılan tek tip kıyafet uygulamasının başlangıcı ve hazırlığı olduğunu belirtti.
İzmir’de 2 Ekim 2015’te tutuklanan ve ardından Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Özgür Halk Dergisi çalışanı hasta tutuklu Devrim Ayık’ın durumunun gittikçe kritik bir aşamaya geldiğini vurgulayan Çiçek, “Devrim Ayık’ın annesinin çığlığı olmaya çalışacağız” dedi. Çiçek, Ayık’ın annesi Hülya Ayık’ın İHD’ye gönderdiği mesajını kamuoyu ile paylaştı.
‘AYIK YENİDEN HASTANEYE KALDIRILDI’
Ayık’tan kan değerlerinde 14’ten 4’e varan bir düşme ve durdurulamayan ishal nedeniyle acilen hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerini dile getiren Çiçek, Ayık’ın tedavisi için serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, “Ulaştığımız Ayık’ın annesi Hülya Ayık da, oğlunun Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığını bildirdi” dedi.
‘DİKİŞLERİ AÇILMADAN BAŞKA CEZAEVİNE SEVK EDİLDİ’
Çiçek’in paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verildi: “Ben bir anne olarak sizlere ve tüm duyarlı insanlara çağrıda bulunuyorum. Basın çalışanı olan oğlum Devrim Ayık 2 Ekim 2015’te gözaltına alınarak tutuklandı. O tarihten beri tutuklu olarak cezaevinde olan oğlum Devrim Ayık ağır Chron hastası. Halk arasında bilinen ‘Kolon’ kanseridir. 2012 yılında başlayan bu hastalık nedeniyle Temmuz 2012’de ameliyat olmuş ve 40 santim kadar bağırsağı alınmıştır. İki yıllık tedavi sonucu hastalığı iyileşmeye doğru gitmiştir. Ancak cezaevi koşulları nedeniyle hastalığı tekrardan başlamış ve zamanında müdahale edilmediği için durumu ölümden bir önceki sınıra gelmiştir. 27 Nisan 2017 tarihinde gece geç saatlerde fenalaşmış ve ambulans ile hastaneye kaldırılmıştır. Acilde 15 saat kendine gelmeyen oğlum Devrim Ayık’a bir hafta boyunca verilen narkoz içerikli ilaçlarla ağrıları hissettirilmemeye çalışılmıştır. 11 Mayıs 2017 tarihinde ikinci bir ameliyat yapılmıştır. 60 santimden fazla bağırsağı alınan bu ameliyat sonrasında da bir ay boyunca İzmir Yeşilyurt Devlet hastanesinde tedavisi yapılmıştır. Tedaviden sonra tekrar İzmir Kırıklar Cezaevine gönderilen oğlum Devrim Ayık dikişlerinin açıldığı hafta tam anlamıyla iyileşmeden Antalya L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilmiştir.
‘MAKATINDAN KAN ATMAYA BAŞLADI’
Antalya Cezaevine getirildiği bu 9 ay boyunca herhangi bir tedavinin yapılmaması ve sağlıksız cezaevi ortamı nedeniyle oğlumun sağlık sorunları tekrar başlamış olup durumu gittikçe hayati tehlikeye dönüşüyor. Şu an ki mevcut durumu tamamıyla yemekten kesilmiş, aşırı kilo kaybı nedeniyle direncini tamamen yitirmiş, bilincini kaybetmeye başlamıştır. Koğuş arkadaşlarının yardımıyla yataktan kalkabiliyor, lavaboya duvarlara tutunarak gidebiliyor. Bağırsaklardaki zorlanma nedeniyle makattan kan atmaya başlamış ve tahrişten dolayı makat etrafında ciddi yaralar ve çukurlar oluşmuştur. Bundan kaynaklı makat deliğini bulmakta zorlanıyor.
‘SİYASİ OLDUĞUNU SÖYLEYİNCE CEZAEVİNDE KALABİLİR DENİLDİ’
Devrim 2006 yılında geçirdiği bir kaza sonucu bir gözünü kaybetmiş, sol gözünün ise görme oranı miyop 30 dereceye kadar ulaşmıştır. Yaşadığı bu ağrılar ve direncinin tamamıyla düşmesinden dolayı şiddetli baş ağrılarının göze vurmasına ve görme kaybının ilerlemesine neden oluyor. Oğlum yaşadığı bu ciddi sağlık sorunları nedeniyle ciddi anlamda bilinç kaybı yaşayıp devamlı halisünasyon görmeye başlamıştır. Bu hastalığın daha önceden ‘cezaevinde kalamaz’ emsali olmasına rağmen çıkarıldığı tek kişilik bir heyet doktoru suçunun ne olduğunu sormuş, doktora siyasi denilince doktor dosyayı bile açmaya gerek duymadan eliyle ‘götürün’ işareti yaparak ‘cezaevinde kalmasına engel yoktur’ raporu verip göndermiştir. Hastalığından dolayı diyet listesi diyetisyen tarafından verilmiş ama onu da cezaevi keyfi muamelesinden dolayı kabul etmemiştir.
Kapalı görüşlerde Devrim ayakta durmakta zorlandığı için gerek içeride Devrim ve arkadaşları, gerekse dışarıda ben memurlardan rica etmemize rağmen bir sandalye bile verilmemekte ve Devrim çareyi yerde oturarak konuşmaya çalışmaktadır. Tüm bu yaşanan gerek sağlık sorunları gerekse sağlıksız koşullardan dolayı bir anne olarak tüm duyarlı ve vicdan sahibi yetkililerden, kurumlardan, gerekli tüm mercilerden evladımın gerek dışarıda kendim tedavisini yapabilmem için ya tahliyesi ya da cezaevinde bir hastaneye yatırılıp tamamen sağlığına kavuşması için çağrıda bulunuyorum. Bu durumda herkesin yaşam hakkı vardır, ben de evladımın yaşam hakkı için mücadele etmekte olup ricada bulunuyorum sizlerden. Çünkü her görüş gününde evladımın biraz daha eridiğini görüyorum ve bunun bir anne için ne kadar acı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bir annenin çağrılarına kayıtsız kalmayacak kadar duyarlı bir toplum olduğumuza olan inancımla şimdiden teşekkürlerimi belirtir, minnet duygularımla sevgiler, saygılar.’’
BAYMIŞ’A İLİK BULUNAMADI
İzmir Şakran T Tipi 4 Nolu Cezaevi’nde 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ilik kanseri Nihat Baymış’ın durumuna da dikkat çeken Çiçek, “Şu an alınan habere göre ilik bulunamadığından dolayı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde durumu kötü bir şekilde” diye konuştu.
Mezopotamya Haber Ajansı 24.02.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.484 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: