CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İdris Başaran’ın durumu ağırlaşıyor”

Bursa H Tipi Hapishanesi’nde gardiyanların ters kelepçe işkencesine maruz kalan siyasi tutsak epilepsi, kalp ve çölyak hastası İdris Başaran’ın babası Mehmet Emin Başaran, oğlu ve koğuş arkadaşlarının 5 gündür boş bir koğuşta beton üzerinde yatırıldığını söyledi.

ANF’den Zeynep Kuray’a konuşan baba Başaran, gardiyanlar tarafından baygınken darp edilen oğlunun 12 saat boyunca elleri kelepçeli bir şekilde tek kişilik hücrede tutulduğunu anlatan Başaran, “Oğluma bir şey olursa bundan Adalet Bakanı ve cezaevi idaresi sorumludur” dedi.

Yaşanan saldırının gerekçesi olarak ayakta sayım vermenin tutsaklar tarafından reddedilmesi gösterilse de baba Başaran oğlunun aktardığı bilgilere göre gardiyanların durup dururken koğuşu basıp tutsakları darp ettiğini söyledi. Başaran, şöyle konuştu:

“Oğlum 10 kişi kaldıkları koğuş gardiyanlar tarafından basıldığında ranzanın üst kısmında yattığını söyledi. Gardiyanların önce kendisine yöneldiğini, yattığı ranzadan yere attıklarını, baygınlık geçirmesine rağmen ters kelepçeleyerek, tekmeleyerek darp ettiklerini anlattı. Bu yaşananları gören koğuş arkadaşlarının tepki göstermesi üzerine onların da ters kelepçelenerek darp edildiğini aktardı.”

‘4 gün boyunca beton üzerinde yatırdılar’

Oğlunun sürüklenerek konulduğu tek kişilik hücrede tam 12 saat boyunca elleri kelepçeli bir şekilde tutulduğunu dile getiren Başaran, “Oğlumu gördüğümde elleri şişti ve titriyordu; vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar ve ağrılar vardı” dedi. Bu eziyet sonrası oğlu ve 6 arkadaşının yatak ve eşya olmayan boş bir koğuşa götürüldüklerini ifade eden Başaran, tam 4 gün boyunca beton üzerine yatırıldıklarına dikkat çekti. Baba Başaran, koğuşlarına geri dönme talebiyle 4 gün boyunca açlık grevi yaptıklarını, ancak daha düne kadar bu taleplerinin yerine getirilmediğini söyledi.

‘Yaşı büyütülerek müebbet hapse çarptırıldı’

9 çocuğundan ikincisi olan İdris’in henüz 16 yaşındayken yaşı büyütülerek PKK davasından müebbet hapse çarptırıldığını anlatan Başaran, o gün bugündür 23 yıldır cezaevi kapılarında dolaştığını ifade etti. Başaran, oğlunun 15 yıldır çeşitli hastalıklarla boğuştuğunu, epilepsi krizi, kalın bağırsak, mide ve çölyak hastalıklarının yanı sıra, kalbinden de üç kez anjiyo olduğunu aktardı.

Oğlunun 1 yıl önce Kandıra F Tipi Hapishanesi’nden Balıkesir Hapishanesi’ne, oradan da Bursa H Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildiğini belirten Mehmet Emin Başaran, oğlunun artık tedavi edilmediğini dile getirdi.

‘Gençliğini çaldılar, şimdi de ölmesini mi istiyorlar?’

Başaran, ortada olan tüm raporlara rağmen, oğlunun hastaneye götürülüp muayene edilmeden ring aracında bekletilip cezaevine geri götürüldüğüne dikkat çekti ve tepkisini şöyle dile getirdi:

“En azından Kandıra’dayken iyi kötü tedavi görüyordu ama bu cezaevinde tedavi edilmediği yetmezmiş gibi bir de işkence görüyor. Daha ne istiyorlar? İdris’in gençliğini çaldılar, hasta ettiler, şimdi de ölmesini mi istiyorlar?”

İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuran, HDP ve CHP milletvekillerine yaşananları aktaran Mehmet Emin Başaran, oğlunun can güvenliğinden endişe duyduğunu söyledi. Oğluna bir şey olduğu takdirde bundan Adalet Bakanlığı ve cezaevi idaresinin sorumlu olacağını vurgulayan baba Başaran, “O hasta haliyle üzerine saldırıp darp ettiler” dedi. Başaran son olarak kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulundu.

Gazete Yolculuk 18.02.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.405 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: