CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishaneler alarm veriyor; baskıların çeşitleri saymakla bitmiyor…”

Cezaevindeki hak ihlalleri bitmek bilmiyor. Menemen R Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutuklular Ergin Aktaş, Ehmedî Xamî, Dicle Bozan ve Yusuf Bulut, avukatlarıyla yaptıkları görüşmede cezaevinin kendileri için işkenceye dönüştürüldüğünü aktardı. Tarsus T Tipi Kadın Kapal Cezaevi’nde kalan Tuğba Sert ise içecek suyu dahi vermiyorlar dedi.

Hasta tutukluların tedavilerinin yapılması öncesi sevk merkezi olarak kurulan Menemen R Tipi Cezaevi, hasta tutuklular için adeta “işkence” merkezine dönüştürüldü. İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklular, iki kolu olmayan Ergin Aktaş, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan Ehmedî Xamî, ince bağırsak kanseri Yusuf Bulut ve bir ayağı kesilen Dicle Bozan, avukatları aracılığıyla yaşadıkları sorunları aktardı.

Kitaplara el konuldu

Tek kişilik hücrede tutulan Ergin Aktaş, cezaevi yönetimi tarafından kitaplarına el konularak, taleplerinin yerine getirilmediğini söyledi. Aktaş, yazı yazmak için kalemlerini iple bağlaması gerektiği ve bu nedenle ip istediği ancak cezaevi yönetimi tarafından verilmediğini belirterek, yemek yemekte zorlandığı için çatalın bileklerine bağlanması talebinin de reddedildiğini ifade etti. Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan felçli 18 yaşındaki Ehmedî Xamî ile hücrelerinin yan yana olduğunu aktaran Aktaş, iletişim kurmamaları için sürekli hücrelerin üstüne yerleştirilen radyolardan yüksek sesle müzik dinletildiğini vurguladı. Aktaş, bu tür uygulamalarla cezaevinin kendilerine işkenceye dönüştürüldüğünü belirtti.

Ehmedî Xamî de, yaptığı görüşmelerde yüksek sesle Türkçe müzik dinletildiğini aktararak, Türkçe bilmediği için bilinçli bir şekilde yapıldığını söyledi. Gardiyanların kendisini anlamadığını belirten Xamî, üstlerindeki baskının her geçen gün arttığını ifade etti.

Baskılar her geçen gün artıyor

Dersim’de 2017 Nisan ayında çıkan çatışmada ağır yaralı olarak yakalandıktan sonra tutuklanan ve bir ayağı kesilen, diğer ayağı da yaralı olan, ameliyat sonrası bağırsakları dışarıda yaşamaya devam eden Dicle Bozan da, kaldığı tek kişilik hücrenin banyo ve tuvaletine kamera yerleştirildiğini aktardı. Bu nedenle yaklaşık bir haftadır tedaviyi reddettiğini belirten Bozan, baskıların her geçen gün arttığını, Şakran Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edilmek istediğini, ancak talebinin reddedildiğini aktardı.

Yatağa bağlı yaşıyor

Yatağa bağlı olarak yaşayan 68 yaşındaki ince bağırsak kanseri Yusuf Bulut ise, ailesinin Adana’da olduğundan kaynaklı Adana’ya sevkinin yapılmasını istediğini ancak talebinin reddedildiğini aktardı.

Tarsus’ta hak ihlalleri her geçen gün artıyor

Öte yandan Tarsus T Tipi Kadın Kapal Cezaevi’nde kalan Tuğba Sert, 17 Ocak günü ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. 10 kişilik odalarda 20 kişi kalıyoruz diyen Sert, “Aynı koğuşta iki küçük çocuk bulunmaktadır. Sürekli olarak sular kesiliyor. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Banyo yapamıyoruz. Hatta içmeye bile sularımız yok. Kantinden istediğimiz bütün ihtiyaçlar var ama verilmiyor. Hastanelere gidişlerde muayene sırasında kelepçeli tedavi dayatılıyor. Gardiyanların provokasyonları ile karşı karşıya kalıyoruz. Hak ihlalleri gün geçtikçe artarak devam ediyor. Kamuoyuna çağrımız; sesimizi duysunlar” dedi.

Özgürlükçü Demokrasi 18.01.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Ocak 2018 by in Uncategorized and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.502 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: