CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Dicle Bozan’dan çağrı: Tek başıma kalamam”

Bacağı kesik olan ve bağırsakları dışarıda olan hasta tutsak Dicle Bozan, “Tek bir dikişle bağırsaklarım dışarıda yaşıyorum. Ameliyat olmadığım takdirde vücudumda ciddi hasarlar meydana gelebilir” dedi

Dicle Bozan, bir ay önce Menemen R Tipi Hapishanesi’ne sevk edildi ve tek kişilik hücrede tutuluyor. MA’nın haberine göre, Bozan’ın Kobanêli olmasından dolayı avukatlar da müvekkilliğini yapamıyor. Ancak baro adına her avukat kendisiyle 3 defa görüşme sağlayabiliyor. Bozan, sevk edilmeden önce Dersim Barosu avukatlarına gönderdiği mektubunda, sağlık durumuyla ilgili bilgi vererek tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığını yazdı.

Bozan’ın mektubu şöyle: 

“Bir hasta tutsak olarak tüm sağlık haklarımdan mahrum ediliyorum. Bağırsaklarım dışarıda bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Hastaneye götürülmek için defalarca Elazığ Cezaevi yönetimine dilekçe yazmama rağmen olumlu bir dönüş olmadı. Tüm başvurularım sonuçsuz kalınca açlık grevine girmek zorunda kaldım. Buna rağmen yine hastaneye götürülmedim. Böylesi zor şartlarda daha sonra ameliyat yapılmam için tarih verildi. Ameliyat tarihin verildiği sürecin üzerinden geçmesine rağmen hala ameliyat olmadım. Sağlık durumum ciddiyetini koruyor. Tek bir dikişle bağırsaklarım dışarıda yaşıyorum. Ameliyat olmadığım takdirde vücudumda ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Bu ay ameliyat edilme ihtimaline sevinirken, başka bir cezaevine gönderilme durumunu söylediler. Götürülme durumunda tek kalacağım söylendi. Tek kalamayacağımı hem de hiçbir işimi kendi başıma göremediğimi yazmak istiyorum. Kalp sorunum da var. Kalp rahatsızlığı sonucu bilinç kaybı yaşıyorum. Kriz durumunda 4 arkadaş ancak zapt edebiliyor. Kendime gelişim 1 saati buluyor. Tüm bu sebeplerden ötürü tek başıma kalamam. Hasta tutukluların cezaevinde yaşadıkları hak ihlalleri konusunda kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyorum.”

“Kesinlikle yalnız kalmaması lazım”

Bozan ile aynı koğuşta kalan ve 9 Kasım 2017’de tahliye edilen Berna Çelebi ise, Bozan’ın durumuna ilişkin şunları söyledi: “Bacağı olmadığı için rahat yürüyemiyordu. Bireysel ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı yaşıyordu. Bizim desteğimizle yaşam mücadelesi veriyordu. Bağırsakları dışarıda olduğu için bütün ihtiyaçlarını biz karşılıyorduk. Ayrıca Türkçe bilmediği için de dilekçe ya da yaşadığı sorunları bildiremiyor, iletişim de kuramıyordu. Yine baygınlık geçiriyor, baygınlık etkisiyle yoğun stres yasadığında dilini yutabiliyordu. Kesinlikle yalnız kalmaması lazım. Şu anda tek hücrede kalıyor. Sağlık durumundan endişeliyiz. Duyarlı herkesi insani görevini yerine getirmeye çağırıyorum.”

Gazete Patika 14.01.2018

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.548 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: