CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ödemiş’te hasta mahpuslar 18 aydır hastaneye sevk edilmiyor”

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 49 kişi adına mektup gönderen Turgut Koyuncu, cezaevindeki hasta tutukluların jandarmanın tutumu nedeniyle 18 aydır hastaneye sevklerinin yapılmadığını aktardı.

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 49 tutuklu adına mektup gönderen Turgut Koyuncu, cezaevindeki hak ihlallerini anlattı. Koyuncu 18 aydır askerlerin “Keyfi ve insanlık dışı tutumlarından” dolayı hastaneye gidemediklerini ileri sürdü. Çift kelepçe, bel kemeri, saat çıkarma ve ayakkabı bağcığı çıkarma dayatmasını kabul etmediklerini ve bu nedenle hastaneye gidemediklerini belirten Koyuncu, Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlara yazdıkları dilekçelere olumlu bir cevap alamadıklarını belirtirken, “Asker güvenlikten sorumludur. Ne gerekiyorsa onu yapar” cevabı aldıklarını aktardı. Adalet Bakanlığı’nın vermiş olduğu cevabın askerlerin uygulamalarını katılaştırmalarına neden olduğunu belirten Koyuncu, kendilerine cezaevi idaresi ve askerler tarafından “Ya bu uygulamayı kabul edersiniz ya da hastalıklarınızla baş başa ölürsünüz” denildiğini ifade etti.
‘DOKTORLARIN SEVK YAZMASI ENGELLENİYOR’
Hastaneye götürülmediği için kriz geçiren tutukluların olduğunu belirten Koyuncu, cezaevi acil servisinde bulunan doktorların “Acilen hastaneye götürülmesi gerekiyor” dediği tutukluların da keyfi bir şekilde engellendiğini ve jandarma tarafından “Bunlar PKK’lıdır. Vatan haini teröristlerdir. Ona göre davranın” dediklerini belirtti. Jandarmanın uyarısı nedeniyle cezaevi sağlık personelinin hasta tutukluları sevk etmekten vazgeçmek zorunda kaldığını aktaran Koyuncu, hasta tutukluların durumunun her geçen gün kötüleştiğini ifade etti.
‘KÜRTÇE KONUŞULMAYACAK’ DAYATMASI
Jandarmanın katıldığı her aramada koğuşların dağıtıldığını ve eşyalarının parçalandığını da aktaran Koyuncu, kitap ve dergiler ile defterlerine “Görülmüştür” mührüne rağmen “Propaganda olduğu” iddiası ile el konulduğunu yazdı. Koyuncu, Kürtçe kitaplara el konulduğu sırada “Bu ülkede tek dil vardır. O da Türkçedir. Türkçe neyinize yetmiyor. Kalkıp gidiyorsunuz bölücü yıkıcı dilde kitaplar alıp okuyorsunuz. O dil burada konuşulmayacak. O dilde kitap burada bulundurulmayacak” diye hakaretlere maruz kaldıklarını bildirdi.
Jandarmanın tutumundan dolayı her an cezaevinde istenmeyen olayların yaşanma riski olduğunu belirten Koyuncu, sivil toplum örgütleri ve insan hakları savunucularından konuya duyarlı yaklaşmalarını talep etti.
Mezopotamya Haber  13.01.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.583 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: