CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Kırtay günler sonra ameliyat edildi”

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Abdulhalim Kırtay (70), tüm başvurularına rağmen tedavisinin zamanında yapılmaması nedeniyle durumunun daha da ağırlaşması üzerine günler Çiğli Devlet Hastanesi’nde ameliyata alındı.

Kaldığı Balıkesir-Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, yaşadığı ağır sağlık problemleri nedeniyle bulunduğu tedavi başvurularına zamanında yanıt verilmemesi üzerine testisleri patlayan ve sevk edildiği Burhaniye Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde nereli olduğu sorulup, bir iğne vurulduktan sonra cezaevine geri gönderilen Abdulhalim Kırtay’ın (70), sağlık durumu daha da kötüleşti.
Durumu ağırlaşan Kırtay, kaldırıldığı Çiğli Devlet Hastanesi’nde ameliyat edildi. Halen hastanede müşahede altında tutulan Kırtay’ın bir ameliyat daha geçireceği belirtildi.
Tedavisi süren Kırtay’ın yanında ailesinden birinin refakatçi kalmasına ise izin verilmedi.
‘SAVCILIK İZNİ OLMADIĞI İÇİN YETERLİ BİLGİ VERİLMEDİ’
Oğlu Hanifi Kırtay, babasının hasta olması nedeniyle tahliye edilmesi için daha önce sağlık raporu almaya çalıştıklarını ama hiçbir sonuç elde edemediklerini ifade etti. Babasının sağlık durumu ile savcılık izni olmadığı gerekçesiyle doktorlarından yeterli şekilde bilgi alamadıklarını da söyleyen Kırtay, ileri yaştaki babasının hasta olmasından dolayı serbest bırakılmasını istedi.
TESTİSLERİ PATLADI, NERELİ OLDUĞU SORULDU, İĞNE YAPILIP GÖNDERİLDİ
Yaklaşık 25 yıldır cezaevinde olan Abdulhalim Kırtay’ın sağlık durumunu aynı cezaevinde kalan Hayrettin Adak geçtiğimiz günlerde gönderdiği mektupla kamuoyu ile paylaşmıştı.
Adak mektubunda 16 Aralık tarihinde rahatsızlanarak cezaevi revirine kaldırılan ve cezaevi doktoru tarafından hemoroid teşhisi konulan Kırtay’ın ilaç verilerek yeniden koğuşa gönderildiğini yazmıştı.
 Adak, ilaçların herhangi bir faydası olmadığı gibi Kırtay’ın ağrılarının da her geçen gün arttığını aktarırken, testislerinin 21 Aralık sabahı şişmeye başladığını ve tüm ısrarlarına rağmen cezaevi idaresi ve doktorunun Kırtay’ı görmek istemediğini belirtmişti. Adak, Kırtay’ın ağrılarının artması üzerine öğleden sonra Burhaniye Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldığını ifade ederken, şunları yazmıştı:
“Acildeki doktor ilk olarak arkadaşımızın şalvarına bakıp nereli olduğunu soruyor. Diyarbakırlı olduğunu söyleyince bir iğne vurup gönderiyorlar. Ertesi gün arkadaşımızın moraran testisleri patladı. Tekrar acile götürüldü. Fakat yine bir iğne vurulup gönderildi. Açık yaraya birebir müdahale edilmedi. Kan ve irin akıyor olmasına rağmen bir bez parçası bile vermemişlerdi. Arkadaşımız bu şekilde 2 gün bekletildikten sonra Pazartesi günü İzmir’deki hastaneye sevk edildi. Kısacası insanlık dışı bir durum yaşandı. Cezaevi idaresi, cezaevi doktoru ve Burhaniye Devlet Hastanesi, doktorlar Kürt olduğumuz için düşmanlığın da ötesinde bir durum sergilediler. Bu yaklaşımlara karşı idareyle görüşme taleplerimiz cevapsız bırakılmaktadır. Göz göre göre arkadaşımızın ölümü beklendi. Sadece acil olduğunu, revire gitmesi gerektiğini ancak 3-5 saat uğraşarak anlatabildik. Gardiyan bile acil hasta arkadaşımız için kendilerini çağırmamıza bağırarak, saygısızlık yaparak cevap verebilecek kadar keyfiliğe hakim olduğu bir durum söz konusu. Arkadaşımızın durumu ve karşılaştığımız uygulamalara karşı hukuki başvurularda bulunduk.”
 Mezopotamya Ajans 11.01.2018 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: