CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Durumu ağırlaşan ve 35 kiloya düşen Seyran Demir tahliye edilmiyor!”

 16 yılda 3 bin 432 tutuklunun yaşamını yitirdiği cezaevlerinde, bini aşkın hasta tutuklu bulunuyor. 35 kiloya düşen ilik kanseri Seyran Demir de İHD raporunda bulunan hasta tutuklulardan biri. Durumu gittikçe ağırlaşan Demir, infazının durdurulmasını istiyor.

16 yılda cezaevlerinde 3 bin 432 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu rakamlara göre; her yıl 215 tutuklu, cezaevlerinde hayatını kaybediyor. Meclis’e sunulan soru önergeleri ve araştırma önergelerine rağmen, insan hakları kuruluşlarının raporlarına göre; halen cezaevlerinde bulunan bini aşkın hasta tutuklunun sağlıklarına kavuşması için gerekli işlemler yapılmadığı gibi, bürokratik engeller de ortadan kaldırılmıyor.
Cezaevinde bulunan ve sağlık durumu günden güne kötüye giden hasta tutuklulardan birisi de 35 kiloya düşen ilik kanseri ve Hepatit-B hastalığının yanı sıra boyun fıtığı, solunum yetmezliği bulunan, ağızda sürekli yara oluştuğu için mama ile beslenmek zorunda kalan 30 yaşındaki Seyran Demir. İHD’nin hasta tutuklular listesinde de adı geçen ve daha önce hem İzmir hem de İstanbul’da yapılan haftalık basın açıklamalarında serbest bırakılması talep edilen Seyran Demir’in durumunun gün geçtikçe kötüye gittiği belirtiliyor.
CEZA GEREKÇESİ GİZLİ TANIĞIN BEYANLARI!
Arkadaşları ve akrabalarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, Yüksekova’da gerçekleştirilen eylem ve etkinliklere ilişkin siyasi partinin anons aracından yaptığı çağrılar, miting alanında görevlilerin elbiselerine taktığı sarı kırmızı yeşil kokartlı fotoğrafları ve gizli tanığın beyanı doğrultusunda 13 Şubat 2013’te gözaltına alınan Seyran Demir, 16 Şubat 2013’te Van’da çıkarıldığı mahkemece “örgüte üye olmak” suçlamasıyla tutuklanarak Muş E Tipi Cezaevine gönderildi.
TAHLİYE EDİLDİ CEZA ONAYLANINCA TUTUKLANDI
40 gün içerisinde 56 kilodan 30 kiloya düşen Demir, 9 ay tutuklu yargılandıktan sonra 12 Kasım 2013’te görülen duruşmada tahliye edildi. 7 Ocak 2014’te Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, TCK 314/2 maddesi gereğince “örgüte üye olmak” suçlamasıyla Seyran Demir’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Avukatları davayı temyize götürdü; ancak 2015 yılında Yargıtay cezayı onadı. Bu süre zarfında tedavi olan ve sağlığında ilerleme kaydeden Seyran Demir, 25 Kasım 2015 tarihinde Urfa’da ikamet ettiği eve yapılan baskınla gözaltına alınarak tekrar tutuklandı.
‘CİNSEL İŞKENCEYE MARUZ KALDI’
İHD’nin açıklamasına göre; Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde polisin cinsel işkencesine maruz kalan hasta tutuklu Demir’in ruhsal ve bedensel sağlığı bozuldu, gönderildiği Urfa E Tipi Cezaevinde de 26 gün boyunca hücrede tutuldu ve daha sonra Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.
HASTA TUTUKLU OLMASINA RAĞMEN RİNG İLE SEVK EDİLDİ
Bir süre sonra yeni açılan ve kötü muamelelerle adından söz ettiren Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Demir, İHD’ye gönderdiği mektupta, hasta olmasına rağmen ring aracı ile götürüldüğünü, sevk sırasında baskı ve işkence gördüğünü, darp edildiğini, cezaevine kabul edildikten sonra da gardiyan ve askerler tarafından sürekli hakaret, küfür ve psikolojik baskıya maruz kaldığını kaydetti.
‘2 YILDA 2 KEZ AİLESİ İLE GÖRÜŞTÜRÜLDÜ 35 KİLOYA DÜŞTÜ’
Tutuklandığı 25 Kasım 2015 tarihinden bu yana verilen disiplin cezaları nedeniyle sadece 2 kez ailesi ile görüşebildiğini aktaran Demir,2006 yılında yakalandığı ilik kanserinin 2013’te tutuklandıktan sonra yeniden nüksetmesi ve ilerlemesinin yanı sıra Hepatit-B, boyun fıtığı, solunum yetmezliği, ağızda oluşan kist nedeniyle dişlerinin dökülmesi gibi hastalıklara da yakalandığını söyledi. Ağzında sadece 2 diş kaldığı belirtilen Demir’in mama ile beslenmek zorunda kaldığı ve 35 kiloya kadar düştüğü belirtiliyor.
DUYARLILIK ÇAĞRISI
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve insan hakları savunucularına çağrıda bulunan Seyran Demir, infazının durdurularak dışarıda tedavisinin sağlanması için girişimlerde bulunmalarını istedi.
13 Aralık’ta cezaevindeki kızları ile telefon aracılığıyla görüşen baba Nadir Demir de, kızının hastaneye götürüldüğünde “siyasi tutuklu” denilerek tedavi edilmediğini söyleyerek,  Şu anda ağzında iki diş tek kalmış. Bu nedenle mamayla beslenmek zorunda diyerek, infazın durdurularak kızının dışarıda tedavi olmasını istedi.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: