CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus disiplin cezaları nedeniyle tahliye edilmiyor”

Mersin’de bulunan Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukatı Tugay Bek, son dönemde neredeyse tüm tutuklulara disiplin cezaları verildiğini kaydetti. Bek, “Verilen disiplin cezaları hükümlüler yönünden şartlı tahliyeleri de engelleyen bir yol oluyor. Disiplin cezalarını alan tutuklu ve hükümlüler aylarca aileleri ile görüşemiyorlar” dedi.

‘DİLEKÇEYE ANINDA SORUŞTURMA’

Tutuklunun ayakkabısını çıkarmamasının ve avukat ile aile görüşüne askeri nizamla gitmemesinin bile soruşturma gerekçesi olduğuna dikkat çeken Bek, bir tutuklunun ailesiyle yaptığı görüşmede, “Bu cezaevindeki uygulamalar Diyarbakır Cezaevi’ndeki Esat’ı hatırlatmaktır” demesi nedeniyle cezaevi idaresinin tutuklu hakkında disiplin cezası verdiğini aktardı.

Son KHK ile yürürlüğe giren “tek tip kıyafet” uygulamasına karşı tutukluların bu uygulamayı kabul etmeyeceklerine dair dilekçe verdiklerini aktaran Bek, verilen dilekçelerin de disiplin soruşturması gerekçesi yapıldığını söyledi.

‘DİLEKÇE HAKKI YOK’

Hüküm alan tutuklulara da soruşturma açıldığını dile getiren Bek, “’Ben bu kıyafeti giymek istemiyorum. Bunu onur kırıcı ve hak ihlali olarak görüyorum’ şeklinde dilekçe veren mahkuma disiplin soruşturması açılması başlı başına bir hak ihlalidir. Bu durum bir dilekçe hakkı olarak değerlendirilmelidir. Tüm vatandaşların olduğu gibi mahkumların da dilekçe verme hakkı var” diye belirtti.

‘CEZAEVİ HAKSIZ BİR ŞEKİLDE UYGULUYOR’

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde de  “Karıştır barıştır” uygulamasıyla cezaevinde bir gerilim politikası yürütüldüğünü söyleyen Bek, bu uygulamanın cezaevi idaresi tarafından bilinçli olarak yürütüldüğünü dile getirdi. Disiplin soruşturmalarının cezaevi idaresi tarafından haksızca uygulandığını söyleyen Bek, “Cezaevinde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlüler üzerinde âdeta bir disiplin terörü estirildiği düşüncesindeyiz. Cezaevinde tutuklu bulunan hükümlü Mehmet Akıcı, bugün itibariyle şartlı tahliyesi gerçekleşmesi gerekirken; müvekkilimiz almış olduğu disiplin cezaları nedeniyle tahliyesi engellenmiş durumda. Ve bu arada yeni disiplin soruşturmaları açılmakta. Şu anda Mehmet Akıcı’nın ne zaman tahliye edeceği belirsizdir” diye ifade etti.

‘HASTA TUTUKLU TAHLİYE EDİLMİYOR’

Disiplin cezalarının şartlı tahliyelerin önünde de engel olduğuna dikkat çeken Bek, müvekkilinin sağlık nedeniyle infazının ertelenmesi gereken bir tutuklu olduğuna belirterek, “Kendisi kronik kalp romatizmasından kaynaklı kalp kapakçıklarında çürüme olan ve aynı zamanda kötü huylu troit zehirlenmesi rahatsızlığı var. Cezaevi şartlarında yaşaması ve kalması açısında oldukça güçtür. Bu durumu yaşam hakkı ihlali olarak değerlendirebiliriz. Buna rağmen cezaevinde tutuluyor. Bununla da yetinmeyip disiplin soruşturması ile şartlı tahliyesi engellenen bir kişi. Mehmet Akıcı’nın disiplin soruşturmaları iptal edilip, şartlı tahliyesi sağlanması gerekir” diye konuştu

Mezopotamya Ajans 08.01.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: