CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslar listesine her ay 100 kişi ekleniyor”

İHD Eşbaşkan Yardımcısı Şengül, kanser hastası Nazliye Erkan ve yüzde 77 engelli Ufuk Kişin’in tutuklanmalarının ‘kasten öldürmeye teşebbüs etmek’ ile eşdeğer olduğunu söyledi. Şengül, hasta tutuklular listelerine her ay 100 kişinin eklendiğini de belirtti

İzmir’de 19 Aralık’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 58 kişiden tutuklanan 44 kişi arasında yüzde 77 bedensel engelli Ufuk Kişin ve kanser hastası Nazliye Erkan da yer alıyor. İHD Örgütlenmeden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Necla Şengül, Ufuk Kişin ile Nazliye Erkan’ın tutuklanmalarının kasten öldürmeye teşebbüs etmekle eşdeğer olduğunu söyledi. Kişin’in sağlık sorunlarıyla ilgili raporlarına bakıldığında cezaevinde yaşamını sürdürebilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Şengül, “Ufuk Kişin, sabah ne yediğini hatırlamayacak durumda. Gerçekten böyle birinin tutuklanması kaygı verici bir olaydır. İnsan hakları adına çok dramatik bir vaka. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve günlük yaşadığını bilemeyecek bir insanın nasıl ifadesi alındı ve tutuklandı? Nazliye Erkan’ın ışın tedavisi görüyor. Hakkında “ihbar” olmasının tutuklanmasına gerekçe yapılması kabul edilemez. Erkan’ın tedavisinin dışarıda yapılması gerekir. Sağlık koşullarının iyileştirilmesi için adımlar atılması tutuklanmasından daha önemli . Engelli veya hasta olduğuna bakılmaksızın yapılan operasyon ve tutuklamalar insan hakları açısından kabul edilemez” dedi.

Yaşananlar kaygı verici

Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde rahatsızlanmasının ardından ring aracıyla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren tutuklu yazar Murat Saat’i hatırlatan Şengül, “Bu tür uygulamalarla cezaevindeki insanların bir an evvel ölmesi isteniyor. Cezaevindeki hasta tutukluların ölümüne sessiz kalınıyor. Listemize her ay 100 tane hasta mahpus ekliyoruz. Özellikle tutuklanma vakalarına baktığımızda şunu da çok net görebiliyoruz, 85 yaşında insanlar var. Hasta mahpusların tedavilerinin önünde engellerin çıkması, kelepçeli tedavi edilmeleri kaygı verici. Hasta mahpusların bir an evvel tahliye olmaları gerekiyor. Yoksa cezaevinde kısmi felçlerin artık tamamen vücudu saran biçimlere dönüşeceği, bitkisel hayatların daha çok artacağını ve ölümlerin daha çok artacağını düşünüyoruz” diye ifade etti.

Özgürlükçü Demokrasi 01.01.2018

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: