CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta tutuklu 24 aydır iddianame bekliyor”

Ağrı Doğubeyazıt’ta 16 Ocak 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 69 yaşındaki hasta tutuklu Aziz Bağlan’ın iddianamesi, 24 aydır hazırlanmadı.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde 16 Ocak 2016 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Aziz Bağlan’ın (69) tutuklanmasının üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen, hakkında iddianame hazırlanmadığı için yargılanmasına başlanılmadı. Tutuklandıktan sonra konulduğu Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 5 ay sonra Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Bağlan’ın ilerleyen yaşından kaynaklı birçok sağlık problemi sözkonusu. Ancak buna rağmen tutukluluğuna yönelik yapılan itirazlar reddedildi.
YÜZDE 87 GÖRME KAYBI VAR
Babasının kalp rahatsızlığı, tansiyon ve kolesterol rahatsızlığının yanı sıra sağ gözünde yüzde 87 görme kaybı olduğuna dair raporlarının olduğu belirten oğlu Baran Bağlan, babasının cezaevinde tek başına yaşamını idame ettirmesinin imkansız hale geldiğini söyledi.
Bağlan, babasıyla birlikte gözaltına alınan Hasan Hanevdanoğulları, Mecit Solmaz, Gülizar Singar, Mehmet Eşsiz ve Resul Karaaslan’ın da aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunduğu bilgisini vererek, 6 kişinin aylardır yargılamalarına başlanılmadan tutuklu bulunduğunu kaydetti.
‘UZUN TUTUKLULUK İNFAZA DÖNÜŞTÜ’
Bu uzun tutukluluğun artık infaza dönüştüğüne dikkat çeken Bağlan, “Madem bu insanlar suçlanıyor ve tutuklanıyor neden yaklaşık 24 aydır iddianameleri hazırlanıp, mahkemeye çıkarılmıyor. Suçluysa neden bir yargılama yapılmıyor. 24 ay kısa bir süre değil. 6 kişinin iddianamesini hazırlamak bu kadar mı zor? Uzun tutukluluk yetmezmiş gibi bir de Ağrı’dan Oltu’ya sürgün ederek aileleri de bir şekilde cezalandırıyorlar” diye konuştu.
Bağlan, tek temennilerinin bir an önce babasıyla birlikte diğer tutukluların da yargılamalarının başlaması ve haksız yere süre gelen bu uzun tutukluluğun son bulması olduğunu ifade etti.
AVUKAT: YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLDİ
Bağlan’ın avukatı Hüseyin Boğatekin ise, uzun tutukluluk nedeniyle dün itibariyle “makul sürede hakim karşısına çıkma hakkı” ihlaline ilişkin tazminat talebinde bulunduklarını bilgisini verdi.
Av. Boğatekin, şu an bile iddianamenin hazırlanması durumunda duruşma gününün Mart-Nisan ayına verileceğine dikkat çekerek, iki yılı aşkın bir süre sonrasında son bulacak olan bir tutukluluğun tamamıyla hak ihlali ve hukuksuz bir durum olduğunu ifade etti.
‘HAYATİ TEHLİKESİ VAR’
Boğatekin, “Müvekkilimin makul sürede hakim karşısına çıkma hakkı ihlal edilmiş durumdadır. Müvekkilim hakim karşısına çıktığında tahliye olacaktır. Ancak FETÖ soruşturmaları gerekçe gösterilerek, bu süreç uzatılıyor. Savcılığa bu gerekçeyle tutuklanmanın sonlandırılması ve soruşturmanın tutuksuz yürütülmesi amacıyla yaptığımız başvuru da yanıtsız kaldı. Sürüncemede bırakılan bir durumu var ve mevekkilimin rahatsızlıklarından dolayı hayati tehlikesinin de olmasına rağmen bu konuda bir adım atılmıyor” diye konuştu.
Boğatekin’in de uzun tutukluluğun infaza dönüştüğü bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, dosyaya konulan “gizlilik kararı” nedeniyle de soruşturma dosyasına ulaşmadıklarını söyledi.
Mezopotamya Ajansı 29.12.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.523 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: