CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpusa, aynı hastane iki ayrı rapor”

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a suikast davasında 21 yıldır adalet bekleyen ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a aynı sağlık kurulu iki farklı rapor verdi. Bir raporda engel durumu yüzde 87, diğer raporda ise engel durumu yüzde sıfır gösterildi

Amed’in Licê ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 79 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, Lice davası iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen 21 yıldır cezaevinde.

Aynı hastane iki farklı rapor

MA’dan Lezgin Akdeniz’in haberine göre Daha önce 10 doktor tarafından yapılan sağlık tetkikleri neticesinde hazırlanan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu Raporu’nda, Özkan için “Engel Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranı: Yüzde 87” denilerek, “1. Bilateral orta sinik, Bileteral, Katarakt, Klas ıl kapak hastalığı, kah klas II. HT Klas saküler anevrizması rahatsızlıklarının sürekli hastalık sakatlık, kocama halini teşkil etmektedir. 2.Hasta cezasını mahkum koğuşunda devam edemeyeceği, 3. Hastanın hastalığının ağır bir hastalık olarak ceza ve infaz kurumlarında hayatını idame ettirebilmesi hayati tehlike doğurabilir” denildi.

Durumu her gün ağırlaşıyor

Durumu her geçen gün daha da ağırlaşan Özkan’ın ailesinin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir kez daha başvurması üzerine bir kez sağlık tetkikleri yapıldı. Aynı hastaneden alınan ve altında 9 doktorun imzasının bulunduğu yeni sağlık kurulu raporunda ise, Özkan’ın engel durumunun yüzde sıfır olduğu yazılı. Söz konusu raporun açıklamasında, “1. Akıl hastalığı yoktur, 2. Hapis cezası infazı halinde hayatı için kesin bir tehlike oluşturmaz, 3. Hayatını yalnız idame ettirebilir, 4. Cezasının ertelenmesine gerek yoktur, 5. Sürekli hastalığı mevcut olup 3 ayda bir kontrolü uygundur” ifadeleri yer aldı. Yeni rapor doğrultusunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, hükümlünün infaza ara verme talebinin reddine kararını verdi.

‘Hiçbir şey hatırlamıyor’

Özkan’ın kızı Selma Özkan, “Bize tebliğ edilen savcılık kararının gerekçesini şaşkınlık içinde karşıladık. Babam kronik hastalıklarından dolayı iki günde bir hastaneye kaldırıldı. Her an babamın ölüm haberini alacağız endişesiyle yaşıyoruz. Babam gözaltında gördüğü ağır işkence nedeniyle sağlık sorunları yaşadı ve her gün hastaneye kaldırıldı. Görüşüne gittiğimizde babamın hafıza kaybı nedeniyle bazen bizi tanımıyor. Kulakları duymadığı için babamla telefon görüşmesi yapamıyoruz. Cezaevine gittiğimizde o bizi seyrediyor biz de onu. Hiçbir şey hatırlamıyor. Aldığı hapis cezasını bile” diye konuştu.

Özgürlükçü Demokrasi 28.12.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Aralık 2017 by in Genel Mahpus Hakları, Hapishanede Hasta Hakları and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.630 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: