CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Tanış: Kelepçeli diş ameliyatında bileğim kırıldı”

Epilepsi hastası tutuklu Rıdvan Tanış gönderdiği mektupta, kelepçeli alındığı diş ameliyatı sırasında bileğinin kırıldığını anlattı

Bolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Rıdvan Tanış, cezaevinde yaşadığı bir dizi hak ihlalini kaleme aldığı mektup ile duyurdu. MA’da yer alan haberde, Tanış, insan hakları savunucularına hitaben yazdığı mektupta, kelepçeli muayeneye zorlandığı için yaralandığını belirtti.

‘Mektubu yazarken nöbet geçirdim’

Siyasi tutuklu Tanış, gönderdiği mektupta yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “(…) üst satırı yazıyorken sara nöbeti tuttu beni. Acile çıkarıldım, yüzeysel bir muayeneden sonra odaya gönderildim. Gerçekten de öyle bir kaosun içinde yaşıyoruz ki hangi gün bize ne olacağı belirsizdir. Değerli arkadaşlar, bu hafta dilekçe vermiştim hem diş doktoruna hem revir doktoruna görünmek ve hastane sevkimi yapmak için. Kelepçeli bir şekilde diş ameliyatı olmaktan başka çarem de yok. Geçen ay (…) bu olayla (yaptırım) karşılaştım ve ameliyat esnasında hem kriz geçirdim hem de sol bileğimi kırdım. Çünkü elimde kelepçe vardı. Beni revire çıkarmıyorlar ve şöyle diyorlar ‘sen ilaçlarımı almıyorum demişsin’ Bunu diyen gardiyanlardır. Beni revire çıkamıyorlar diye ilaçlarımı almadığım doğrudur.

‘Esirliğin de hukuku var’

Tanış, koşullara ilişkin mektubunda şu bilgileri paylaştı: “Burada tedavi diye bir şey yok. Bunu tüm içtenliğim ve saflığımla belirtiyorum. Ölüme terk etmekten başka bir ad konulamaz. Raporumda benim devamlı bir nöroloji doktorunun gözlemi altında tutulmam istenmiş. En hafif deyimle el insaf yahu! Siz de insan evladısınız, evet düşman olarak tutulmuşuz ama tutsaklığın da esirliğin de hukuku var.”

Hastanede kalabilir raporu

24 yaşında olan Tanış’ın gönderdiği Sağlık Kurulu Raporu’nda epilepsi ve astım olduğu yazılıyor. Raporda, “tek başına cezaevinde kalabilir” kararı verildi. Ayrıca doktor kararında, “Hastada yeterli tedavi edilmemiş epilepsi olup, düzenli ilaç kullanımı ve düzenli poliklinik kontrolleriyle nöroloji uzmanını olduğu meskende takibi yapılabilir, hastanın tedavisi nöbetsizlik sağlanması yıllar” ifadelerini dikkat çekti. Tanış, mektubunda düzenli olarak hastaneye gidemediğini, hastaneye sevk için aylarca bekletildiklerini ve ilaç alımlarında sorun yaşadığının altını çizdi.

Kelepçeli muayene insna onuruna aykırı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, kelepçeli muayene dayatmasının insanlık onuruna aykırı olduğunu hatırlatarak, söz konusu olayın yaşanmasında payı olanlar hakkında etkin bir soruşturmanın başlatılması gerektiğini söyledi. Bakkalcı, şunları söyledi: “Sonuç olarak nitelikli bir sağlık hakkına erişim, insanlık onuru açısından kelepçeli muayene kural olarak akla gelecek bir durum değildir. Hiçbir koşulda kelepçe ile muayene ve bir tıbbi hizmeti yan yana getirilemez. Bu durum son derece berraktır. Kelepçeli muayene tıbbi işlemini yan yana getirme ortamını sağlayanlar hakkında derhal bir soruşturma başlatılmalıdır. Hiçbir şey buna gerekçe olamaz. Kelepçe ile tıbbi hizmet yan yana getirilemez.”

Özgürlükçü Demokrasi 20.12.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.227 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: