CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Patnos Hapishanesinde verem iddiası”

 

Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutukluların “verem şüphesi” var. Bin 500 kapasiteli cezaevinde doktor yok, tutuklular hastaneye sevk edilmiyor.

  Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini ailelerine anlattı. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin “Kurum güvenliğini tehdit ediyor” ve “Haberleşme aracı olarak kullanılıyor” gerekçesiyle kendilerine verilmediğini belirten tutuklular, baskıları şöyle sıraladı:
* Özellikle kısa dalgalı olan radyolarımız verilmiyor. Diğer cezaevlerindeki kantinlerde satılan radyolara burada el konuluyor. FM kanalları çeken tek kanallı radyo satın almamız dayatılıyor.
* Diğer cezaevlerinden buraya sevk edilen arkadaşlarımız çıplak aramaya maruz kalıyor, kabul etmeyenler saldırı ve işkenceye uğruyor. Darp raporu almak için de hastane ve doktora götürülmüyorlar.
* Cezaevi kapasitesi bin 500 tutuklu olmasına rağmen doktor bulundurulmuyor. Acil durumlarda da ambulans ya gelmiyor ya da geç geliyor. İlaçlar çok geç veriliyor. Bazı ilaçları da paramızla almamız dayatılıyor.
* Dilekçelerimize cevap verilmiyor. Yaptığımız suç duyuruları savcılığa götürülmüyor, işleme konulmuyor.
* İHD, CİSST gibi insan hakları derneklerine yaşadığımız sorunları aktaran mektuplara el konuluyor. Taahhütlü gelen mektupların dışında verilmiyor. Mektuplarımız da çok genç gönderiliyor.
* Yöresel giyimli fotoğraflarımıza el konuluyor, yırtılıp atılıyor.
* Kitapların toplatma kararı olmamasına rağmen el konuluyor. Bazı dergiler verilmiyor. Kişi başına sadece 7 kitap veriliyor.
* Rutin aramalarda ince aramalar yapılıyor. Personeller, tahrik edici davranışlarda bulunuyor. Askerlerin aramaya dahil edilmesiyle provokatif bir zemin yaratılıyor. Tutsaklar, askerlerle karşı karşıya getirilmek isteniyor.
* İaşe bedelimiz karşılanmıyor. Verilen yiyeceklerin kalori oranı çok düşük, nicelik düzeyi çok az, niteliksiz, hijyenik olmayan bir şekilde hazırlanıp veriliyor. Açlıkla terbiye etme politikası güdülüyor.
* Ağır hasta arkadaşlarımızın ve diğer arkadaşlarımızın hastaneye sevkleri yapılmıyor.
* Hiçbir sosyal haktan yararlanamıyoruz. Sohbet, resim atölyesi, spor gibi haklarımız gasp ediliyor. Her gün hoparlörlerden anonslar yapılmasına rağmen bu yönlü taleplerimiz reddediliyor.
* Bazı tutsaklarda verem şüphesi gözlemlendi. Bu tutsakların doktora götürülmesi ve tedavi edilmeleri engelleniyor. Tutsaklar revire götürülmüyor. Sıcak su olmadığından hijyensiz bir ortamda verem salgının yayılmasından endişe ediliyor.
KADINLARA PED KONTROLÜ 
Patnos’ta sadece tutuklulara değil tutuklu yakınlarına da baskılar yapıldığı aktarıldı. Görüşmeye giden tutuklu yakınları, cezaevine şişme mont, lacivert giysilerle gelenlerin içeri alınmadığını, hasta ve çocuklu kadınların saatlerce ayakta bekletildiğini söyledi. Küçük yaşta çocukların taktığı küpelerin dahi çıkartıldığını belirten aileler, bir tutuklu yakınının cebi yırtık diye montla girmesine izin verilmediğini ve kadınlara, “Pediniz var mı?” diye sorulduğunu; eğer varsa göstermesini istediklerini dile getirdi.
Tutukluların “verem şüphesi” iddiasıyla ilgili aradığımız cezaevi yetkilisi, verem şüphesiyle herhangi bir tutuklunun olmadığını ileri sürdü.
AĞRI CEZAEVİ’NDE PROTESTO 
Ağrı Cezaevi’nde ise, yaşanan hak ihlallerine ilişkin olarak 6 tutuklunun açlık grevine girdiği aktarıldı. İHD Ağrı Şubesi, 45 gün süren açlık grevin geçen hafta bitirildiğini bildirdi. Ağrı’daki tutuklular, aileleri aracılığıyla şunları aktardı: “Tutsakların sağlık durumu hayati risk oluşturmaya başladı. Sürekli aramalar yapılıyor. Tokmak ve benzeri araçlarla pencereler sürekli vuruluyor. Tutsaklara günde onlarca kez göz taraması yaptırılıyor. Günlük gazeteler verilmiyor. Tutsaklar 6’şar kişilik gruplar halinde koğuşlarda tecrit altında tutuluyor. Hiçbir sosyal haklardan yararlandırılmıyor.”
ELAZIĞ CEZAEVİ’NDE HÜCRE CEZASI 
Öte yandan Elazığ Yüksek Güvenlikli 2 No’lu Cezaevi’nde ise kimlik dayatmasını reddeden tutukluların, sloganlar atarak kapı vurma eylemi yaptıkları belirtildi. Bunun üzerine tutukluların darp edilerek tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi.
 Mezopotamya Ajansı 08.12.2017

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: