CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanelerde kriz var ama acil çözüm yok”

CİSST’den Berivan Korkut, cezaevlerindeki hasta tutuklu sayısının bilinenden çok daha fazla olduğunu belirterek, “Cezaevlerinde kriz var ama acil çözüm yok” dedi.
15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL sonrası cezaevlerindeki tutuklu sayısı her geçen gün artıyor. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun raporuna göre cezaevlerinde Mayıs 2017 itibariyle toplamda 221 bin 607 kişi bulunuyor. Bu sayı tüm cezaevleri için artırılmış kapasitenin (203 bin) yaklaşık 15 bin kadar üstünde. Aynı rapora göre, OHAL ile birlikte adeta yarı açık cezaevine dönen Türkiye’de şu anda 76 cezaevi inşaat aşamasında. Henüz proje aşamasında olan cezaevi sayısı ise 113.
İnsan Hakları Derneği raporlarına göre sayıları 400’ü bulan ağır hasta tutsakların sağlık koşulları ise her geçen daha da kötüleşiyor.
‘Sayı bilinenden fazla!’
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) Berivan Korkut, hasta tutsak sayısının tam olarak bilinmediğini belirterek, İHD’nin hasta tutsaklara ilişkin açıkladığı raporların sadece siyasi tutsakları kapsadığı düşünüldüğünde hasta tutsak sayısının bilinen de çok daha fazla olduğu söyledi.
Adalet Bakanlığı’na bilgi edinme yasası kapsamında başvuru yaptıklarını ancak yanıt alamadıklarını söyleyen Berivan, cezaevlerinde OHAL’in ardından tutsak sayısının artması ile birlikte sağlık koşullarının kriz aşamasına geldiğini belirtti.
Sistem nasıl işliyor?
Eğer cezaevinde hasta bir tutukluysanız doktora gidebilmeniz için haftada bir gün sizin koğuşa sıra geldiğinde dilekçenizi yazıyorsunuz. Herhangi bir durumda dilekçenizi yazamazsanız sağlığınıza dair çözüm bulmak için en az bir hafta beklemek durumundasınız. Diyelim ki dilekçenizi yazdınız ve kabul edildi bu kez de revire götürülmek için sıra beklemek zorundasınız. Revire götürülürseniz ve sağlık sorununuz çözülürse şanslısınız. Ama illa bir doktora götürülmeniz gerekiyorsa durum kötü demektir. Çünkü sizi doktora götürecek bir ring aracı ve jandarma bulmak oldukça zor.
‘Sorunlar katlanıyor’
Berivan, benzer sorunları yaşayan tutukludan mektup aldıklarını belirterek, “Düzenli olarak ilaç alması gereken hastalar var ancak doktora gidemedikleri için ilaçları da yazılamıyor” dedi. Cezaevlerindeki doktorların da artan sayı ile birlikte hastalara çözüm olmakta sorun yaşandığını söyleyen Berivan, “Doktor ne kadar iyi niyetli olursa olsun onun da bakabileceği hasta sayısı bellidir. Tutsak sayıları artıyor ancak ne ring aracı ne doktor sayıları artmıyor. Bu sorunlar katlanarak artıyor. Cezaevlerinde kriz var acil çözüm yok ” diye konuştu.
Türkiye’de en fazla sorunun Bolu, İzmir, Tarsus, Tekirdağ cezaevlerinde yaşandığını söyleyen Berivan, son olarak, “Mahpusların sorunlarını çözmesi gerekenler hatta can güvenliğinden sorunlu olanlar, sorunları yönetmeliklerle, kurallarla değil, kişisel tutumlarla çözmeye çalışıyor.  Cezaevlerinde bu kişisel yaklaşımlar da başlı başına problem” dedi.
JINNEWS 05.12.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Aralık 2017 by in Uncategorized and tagged , .

Sayaç

  • 276.583 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: