CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Güneş’e doktor düşmanca tavır gösterdi”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutuklu Burhan Güneş’in sağlık durumuna dikkat çekilerek, doktorun düşmanca tavır gösterdiğini aktardı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların sağlık durumuna dikkat çekmek amacıyla 172’nci kez biraya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde toplanan aktivistler üzerinde hasta tutukluların isimlerin yazdığı bir pankart açtı.
Bu hafta Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Burhan Güneş’in sağlık durumuna dikkat çekildi. Grup adına konuşan Nuray Çevirmen, tutuklu Güneş’in sağlık durumuna ilişkin şunları dile getirdi: “Burhan Güneş hastalıkları ile ilgili olarak talep etmesine rağmen kendisine sağlık raporları verilmemiştir. Dizinde sıvı var; Bu hastalığı ile ilgili olarak MR çektirmiştir, dizini kapatmayı engelleyen hastalığı nedeniyle 24 saatlik ağrılar oluşuyor, ağrı kesici ve kortizonlu iğneler yapılmış ama kesin bir tedavi uygulanmıyor. Bel fıtığı rahatsızlığı var; bu hastalık ile ilgili daha önce MR çektirilmiş, yoğun ağrılar çekmekte ve geceleri uyuyamamaktadır. Ortopedik yatak talebine rağmen çeşitli gerekçelerle buna engel olunmuştur. Boyun fıtığı rahatsızlığı var; egzersiz yapıyor ancak yine tedavisi yapılmıyor.
Kronik gastrit hastalığı var, son olarak endoskopi olmuş, reflü yatağı istemiş olduğu için hastaneye sevk edilmiş, ancak hastanede hekim ne kendisi ile ne de hapishane görevlisi ile muhatap olmuştur, gerekli bilgiyi askerden almıştır. Reflüsü ilerlemiş seviyededir, endoskopi yapılmış, ilaçlar yazılmış ancak yazılan ilaçlar kendisine daha önce yazılmış ilaçlar kadar iyi gelmemiştir. Ve daha önceki teşhislerde ve raporlarında reflü hastası olmasına rağmen son endoskopi çekim yönteminden dolayı reflü çıkmamıştır. Doktorun düşmanca tavrı da rahatsızlık verici düzeyde gerçekleşmiştir. Kasık fıtığı rahatsızlığı var; bunun raporu kendisinde yoktur. Daha önceleri revire gittiğinde ‘Ameliyat olmak istersen seni yollayalım’ denilmiş ancak hala aynı durumda beklemektedir. Bağırsak sendromu; spastik kolon ya da irritabl bağırsak sendromu denilen bu rahatsızlığı devam ediyor. 6-7 yıl önce teşhis konulmuş, bir süre ilaçları verilmiş ancak şimdi ne revire çıkartılıyor ne de ilaçları veriliyor. Astım hastalığı var; bu teşhis Diyarbakır’da konulmuş, ventolin sprey kullanmış, sonrasında kontrole gidememiş, zaman zaman nefessiz kalıyor ve toza ve kokuya karşı hassasiyeti var.
İLAÇLARI YAZILMAMIŞ 
Alerjik Rinit hastasıdır; 2-3 yıl önce Ankara’da teşhis konulmuş, ancak bunlar rapor haline getirilmemiş, bu nedenle ilaçları da yazılmamıştır. Kullandığı bazı ilaçlar var. Su alerjisi rahatsızlığı ve güneş alerji rahatsızlığı var. Güneş alerjisi ile ilgili olarak doktor raporları da bulunmaktadır. Yüzü lekeler ile dolmuştur. Kolesterol hastalığı var, diyet yemekleri kullanıyor, aşırıcı derecede zayıftır, Hemoroid hastalığı var. Reflü nedeniyle yatak verilmediği için sunta üzerine iki battaniyeyi rulo yaparak 45 derecelik bir açıyla uyumağa çalışmaktadır. Ayrıca 12 parmak bağırsağı iltihabı ile yemek borusu iltihabı sorunu yaşamış ancak şu anda ki durumu iyidir.”
‘TEDAVİ ENGELLENMEKTE’ 
Çevirmen, son günlerde Güneş’in revire çıkışının oldukça zorlaştığını, ilaçlarının verilmediği ve ayrıca hastalıklarına dair raporlarına ulaşmada sıkıntı çekildiği ifade etti. Çevirmen, “45 gün boyunca uğraşmasına rağmen raporları elde edememiştir. Yine hapishanelerde tek kişilik ring araçları, kelepçeli muayene dayatması, dosyalarda örgüt ismi ve ‘dikkat kaçar, kaçırılır’ ibareleri yazılması nedeniyle karşılaşılan düşmanca tutumlar hastaların tedavileri engellemektedir. Tüm bu nedenlerden ve mahpusların hastaneye gidiş ve gelişlerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı dış sevklere gitmek istememektedirler, bu da hastalıkları ileri boyutlara taşımakta, kronikleştirmekte, iyileşmeyi engellemektedir” diye konuştu.
Mezopotamya Ajans 02.12.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04 Aralık 2017 by in Genel Mahpus Hakları, Hapishanede Hasta Hakları and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.583 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: