CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Wernicke Korsakoff ve prostat hastası tedavi edilmiyor”

30 yıldır cezaevinde bulunan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı’nın çıplak aramaya maruz kaldığını dile getiren vasisi Ramazan Ceylan, aynı zamanda prostat tedavisi gördüğünü ve acilen ameliyat olması gerektiğini söyledi.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı’nın durumu her geçen gün kötüleşiyor. 27 Kasım günü, Özelmalı’yı ziyaret eden vasisi Ramazan Ceylan son durumunu aktardı.
30 yıldır tutuklu olan Özelmalı’nın ayakta durmakta zorlandığını ifade eden Ceylan, görüş kabininde sandalye olmaması nedeniyle ayakta duramadığını; destek için kabin duvarına yaslandığını söyledi. Özelmalı’nın kendisini tanıyamadığını aktaran Ceylan, “Bana, ‘İHD’den mi geldin’ diye sordu. Sadece İHD’yi biliyor. Kendimi tanıttıktan sonra yine beni hatırlamadı. Kendisine, ‘Seni hastaneye götürüyorlar mı?’ diye sordum. O da, ‘Birkaç kez götürdüler’ diye cevap verdi” diye konuştu.
PROSTAT TEDAVİSİ GÖRÜYOR 
Ceylan, bacağındaki platin nedeniyle Özelmalı’nın çıplak aramaya maruz kaldığını dile getirdi. Özelmalı’nın prostat tedavisi gördüğünü ve acilen ameliyat olması gerektiğini de ifade eden Ceylan,  şunları söyledi: “Kemal Özelmalı, bana, ‘Şu an acilen prostat tedavisi ve ameliyat olmam gerekiyor. 20 dakikada bir lavaboya gitmek zorunda kalıyorum. Bu da beni hem moralen hem de fiziksel olarak çok etkiliyor ve arkadaşlarımı rahatsız ediyorum. Aslında benim konumumda bir hastanın cezaevinde kalmaması gerekirken, halen cezaevinde tutuklu olmama bir anlam veremedim. Bir süre önce İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na tahliye talebiyle dilekçe yazdım. Ancak bir cevap gelmedi. Türk Ceza Kanunu’nda benim gibi bir hastanın cezaevinde kalmasıyla ilgili bir madde yoktur. Bunun kamuoyuna duyurulmasını istiyorum.”
‘DURUMU CİDDİ’ 
Özelmalı’nın tahliye edilerek, dışarıda  tedavi edilmesini isteyen Ceylan, “Artık hiçbir şeyi hatırlamıyor, konuşamıyor. İki dakika sonra aynı konuşmayı tekrarlıyor. Böyle bir tutsağın acilen serbest bırakılıp tedavisinin yapılması gerekir. Durumu ciddidir. Savcıların ve hakimlerin vicdanına sesleniyoruz; bir an önce tahliye edilsin” dedi.
‘HAYATİ TEHLİKE TEŞKİL ETMEZ’
Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 23 Mart 2017 tarihinde Özelmalı için “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Rapordaki nöroloji uzmanının değerlendirmesinde Özelmalı’nın sol bacağında, ateşli silah yaralanması sonucu platin takılı olduğu ve nörolojik sorunlarına yer verilmişti.
Raporda, psikiyatrik muayenede de uzun dönem belleğin yetersiz olduğu ifade edilmesine rağmen raporun nihai değerlendirmesinde bellek bozukluğu ve denge bozukluğuna dair “hafif amnestik bozukluk, hafif ataksi” teşhisi yer aldı. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları, bu bulgulara rağmen Özelmalı’ya; “hapis cezasının infazı, hayati tehlike teşkil etmez” raporu verdi.
Savcı Nedret Yaşlın Şen de 9 Mayıs 2017’deki kararında, bu rapora dayanarak infazın ertelenmesi talebini reddetti.
NE OLMUŞTU?
Özelmalı hakkında, 2000’li yılların başında İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 3. İhtisas Kurulu’nca “hastalığının organik akıl hastalığı olduğu, süreklilik kazandığı ve askerliğe elverişli değildir” raporu verilip serbest bırakılmıştı. Ancak Özelmalı, polis karakoluna imza atmaya gitmediği için tekrar tutuklanarak, hastalığına rağmen hakkında bu kez “cezaevinde yatmasında hayati tehlikesi yoktur” raporu hazırlanmıştı.
Özelmalı, iki kez Ankara Adli Tıp Kurumu’na götürülmesine rağmen, “Nereden geliyorsun?” sorusuna “Adana” cevabını vermesi ve “10’a kadar sayabilmesi” gerekçe gösterilerek “sağlam raporu” verilmişti.
Mezopotamya Ajans 30.11.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.501 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: