CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Şakran’da mahpuslara kelepçeli röntgen”

Şakran Cezaevi’nde kalan Viyan Hevjin Morkuzu, tedavi olmak için götürüldüğü hastanede kelepçeyle röntgen çektirilmek istendiğini söyledi.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Viyan Hevjin Morkuzu, Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini gönderdiği mektupla kamuoyuyla paylaştı. Morkuzu, cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin başında sağlık hakkının engellendiğine dikkat çekerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.
‘KELEPÇEYLE RÖNTGEN ÇEKTİRMEK İSTEDİLER’
Cezaevlerinde tedavi olmayı bekleyen hasta tutukluların durumunun acil ve risk taşıdığını belirten Morkuzu, şunları aktardı: “OHAL ile birlikte cezaevleri üzerindeki baskılar artarken her gün yeni yöntemlerle ve ihlallerle karşılaşıyoruz. Son olarak da yıllardır diş hastaneleriyle yapılmayan protokol yapıldı ve yıllardır bekleyen hasta tutsaklar uygun olmayan koşullarda hastanelere  götürülüyor. Ancak, sağlık hakkımız çeşitli şekillerde engellendiği için tedavi olmadan geri getiriliyoruz. Ben de 6 aydır yarım kalmış implant tedavisi için arkadaşlarımla  birlikte hastaneye gittim. Röntgen çekimi için saçlarımızdaki tokalar bile çıkartılması gerekirken, elimizdeki kelepçelerin çıkarılmasına gerek olmadığı söylendi. Bunun insani ve kabul edilir hiçbir mantıki tarafı olmadığını söyledik ve kabul etmedik. Askerler, yetkinin memur ve doktorda olduğunu, doktor ve memurlar ise yetkinin askerde olduğunu söyledi. Hiçbiri  sorumluluk almadı ve  keyfi muameleyle karşılaştık. Bu uygulamaları kabul etmediğimiz için tedavi olamıyoruz.”
‘KEYFİ UYGULAMALARDAN VAZGEÇİLSİN’ 
Cezaevi yönetimine “sağlık haklarının engellendiğine” ilişkin birçok kez şikayet dilekçesi yazdıklarını; ancak ilgili merci tarafından herhangi bir dönüşün yapılmadığını aktaran Morkuzu, “Daha önce götürülen arkadaşlarımız da bu tür sorunlarla karşılaştı ve tedavi olmadan geri döndüler. İmplant tedavileri, diş tellerinin çıkarılması, yarım kalmış lezyon tedavileri, diş çürükleri gibi birçok sorunu olan arkadaşlarımız var. Yetkili hiçbir merci dönüş yapmadı. Bu hukuki olmayan keyfi uygulamalardan vazgeçilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Mezopotamya ajansı 28.11.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: