CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Diş Ağrısından Şikayetçi Olan Mahpus Hayatını Kaybetti”

Nisan 2017’den beri Mersin E Tipi Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan 57 yaşındaki Yılmaz Duruk Mersin Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

2 Kasım’da Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi’ne (CİSST/TCPS) Duruk’un ailesi tarafından başvuru yapıldı.

Aile başvuruda Duruk’un dişinde başlayan enfeksiyonun vücuduna yayıldığını, bu nedenle mahpus Duruk’un yoğun bakıma alındığını doktorların kendilerine “Her şeye hazırlıklı olun” dediğini yazdı.

Başvurudan 15 gün sonra Duruk’un beyin ölümü gerçekleşti.

Diş ağrısı nedeniyle Mart’ta başvuru yapmıştı

Ailenin CİSST’e verdiği bilgiye göre Duruk Mart 2017’de tutuklanarak Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Duruk tutuklandığı ay içerisinde diş ağrısı nedeniyle hapishane doktoruna başvurdu. Bir ay kapalı cezaevinde kaldıktan sonra açık cezaevine alınan Duruk Mart, Nisan ve Ağustos aylarında cezaevi doktoru tarafından muayene edildi.

Tutuklandıktan yedi ay sonra; 24 Ekim 2017’de cezaevi doktoru tarafından dişindeki apse nedeniyle Mersin Toros Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’ne sevk edildi.

Aile CİSST’e yaptığı başvuruda mahpusun hastanede sıra beklerken bayıldığı halde serum takılıp cezaevine gönderildiğini yazdı.

Ekim’de enfeksiyon nedeniyle hastaneye sevk edildi

Cezaevi tarafından tutulan “Hastanın Bilgi Formu ve Kabul Muayenesi” başlıklı belgeye göre Duruk, 26 Ekim’de “acil sevkle” Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Polikliniği’ne gönderildi.

CİSST’in aktardığı başvuruda aile şu bilgilere yer verdi:

“Hastanede ilk muayeneden sonra geri gönderilince durumu daha da ağırlaşmış; enfeksiyon bütün vücuda yayılmış. Üniversite hastanesine yatışı yapıldıktan sonra buradaki doktorlar bize ihmal edildiği için durumun bu kadar ilerlediğini söyledi.

“Enfeksiyon kana karıştı, böbrekleri iflas etti. Solunum cihazlarına bağlı olarak yaşıyor. Doktorlar bize ‘Kendinizi hazırlayın’ dedi.

Cezaevi CİSST’e verdiği cevapta “İhmal yok” dedi

CİSST’ten İdil Aydınoğlu bianet’e yaptığı açıklamada kendilerine gelen şikayetle ilgili 3 Kasım’da ilgili kurumlara başvurularda bulunduklarını söyledi.

14 Kasım’da Mersin Açık Cezaevi’nden CİSST’e Duruk için “gerekli tetkik ve tedavilerin uygulandığı ve cezaevinin ihmali olmadığı” yönünde cevap verildi.

Aydınoğlu, Mersin Açık Cezaevi’nden gelen şikayetlerin sayısının arttığını belirterek şu bilgilere yer verdi:

“Açık hapishane normalde 140 kişilik ama şu anda 360 kişi kalıyor. Kapasite aşıldığı için koğuşlara sığmayan mahpuslar atölyelerde kalıyor. Bu kalabalık ciddi bir hijyen sorunu da doğuruyor ve bir kişinin hastalanması herkesi etkiliyor.

 Aydınoğlu: İlk defa ölümle sonuçlanan bir olay yaşandı

“Mahpusların bize yönetimin ‘Kalp krizi dışında hastaneye gönderilmeyeceksiniz’ dediğini söyledi. Ayrıca Mersin Şehir Hastanesi’nde hükümlü koğuşunun doktorların bulunduğu polikliniğe uzak olması nedeniyle doktorların mahpuslarla ilgilenmediği de gelen diğer şikayetler arasında.

“Açık hapishanelerde sağlığa erişim ciddi bir problem haline geldi ve kapasitelerinin çok üstünde çalışıyorlar. Daha önce de tıbbi müdahalelerle kolaylıkla çözülebilecek olayların hayati tehlikeye vardığı yönünde alınan şikayetler alıyorduk ilk defa ölümle sonuçlanan bir olay yaşandı.

“Hapishaneleri izleyip oradaki durumu Adalet Bakanlığı’na bildirmesi gereken gruplar da tüm mahpus gruplarına ulaşmadan hapishaneden ayrılıyorlar. Dolayısıyla bu tarz mekanizmalar da iyi işletilmiyor.”

Bianet 28.11.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: