CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ankara Tabip Odası: Gülmen ve Özakça için ölüm riski var!”

Açlık grevindeki eğitimciler Gülmen ve Özakça’yı muayene eden Ankara Tabip Odası’nın hekimleri, “Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarında her an ölüm meydana gelmesi riski mevcut” dedi.

OHAL KHK’si ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça işlerine geri dönme talebiyle 260 gündür açlık grevinde. Gülmen’i en son 5 Ekim’de muayene eden Ankara Tabip Odası hekimleri; Gülmen, Semih Özakça ve Esra Özakça’nın sağlık durumları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Dr. Onur Naci Karahan ve Dr. Nihat Bulut’un da katıldığı toplantıda basın açıklamasını Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut yaptı.

Hastane enfeksiyonu riski
Bulut, hastane mahkûm koğuşunda açlık grevine devam eden Gülmen ile ilgili şunları söyledi: “Tuvalet ihtiyacını gidermede, banyo yapmada, uyku düzeninde sorunlar yaşıyor. Temiz kıyafet edinme ve sağlık yardımı almada olumsuz kısıtlamalar içerisinde. Mahkûm koğuşunda bulunması nedeniyle enfeksiyon riskiyle karşı karşıya. Açlık grevindeki bir kişinin aldığı su, şeker, bitki çayı, B1 Vitamini, tuz miktarına ve bunların hazırlanmasına başka bir kişinin yardım etmesi gerekmektedir. Bu koşullar içerisinde bu mümkün olmamaktadır.”

Sinir sistemleri zayıfladı
20 Ekim’de tahliye edilen Semih Özakça’nın, eşi Esra Özakça ile birlikte açlık grevini sürdürdüğünü belirten Bulut, “Ankara Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu hekimlerince günlük olarak sağlık takipleri yapılmakta olan Semih’in koşulları, Gülmen’e kıyasla daha iyi. Aile bireyleri tarafından destek alabiliyor ve daha hijyenik bir ortamda bu eylemlerini sürdürüyor. Sadece tuz, şeker, su ve B1 vitamini alan grevcilerin sağlığı her gün kötüleşiyor” diye konuştu. Esra Özakça’nın açlık grevinin başında 56 kilo iken bugün 48 kiloya kadar gerilediğine dikkat çeken Bulut, “Gülmen ve Özakça’nın da ciddi kilo kaybı, kas–iskelet sistemlerinde ve sinir sistemi reflekslerinde zayıflama var” dedi.

Bulut, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarında her an çok dramatik bir değişiklikle tedavisi olanaksız doku bozukluğu veya ölüm meydana gelmesi riski mevcut.”

Birgün 24.11.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.605 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: