CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Babaoğlu yeniden hapishaneye götürüldü”

İzmir’de 3 gün önce omurilik tümörü ameliyatı olan hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, dikişleri sökülmeden cezaevine götürüldü. Ağabeyinin hastalığının nedeninin cezaevi koşulları olduğunu hatırlatan Cemal Babaoğlu, tedavisinin cezaevinde yapılamayacağını söyledi.

Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi’nde müebbetlik hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, medulla spinalis (Omurilik tümörü ameliyatı) ameliyatı olmasından 3 gün sonra apar topar Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Henüz dikişleri açılmayan ve kendisini iyi hissetmediğini belirten Babaoğlu’nun Cezaevine gönderilmesinin ardından kendisi ile görüşmek isteyen ailesi ile de görüşmesine izin verilmedi. Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunan aileye “Görüş günü olmadığı” gerekçesi ile izin verilmedi. Yaşananlara tepki gösteren Baboğlu ailesi, tedavinin tamamlanmadan cezaevine götürülmesine tepki gösterdi.
AİLEYE BİLGİ VERİLMEDİ
Farklı cezaevlerinde 26 yıldır kalan Babaoğlu’nun durumuna dikkat çeken kardeşi Cemal Babaoğlu, ağabeyinin 3 ile 5 yıl arasında farklı cezaevlerine sevk edildiğini belirtti. Ağabeyinin cezaevi koşulları ve tedavisinin yapılmaması nedeniyle gözünün birini yüzde 85 oranında kaybettiğini kaydeden kardeş Babaoğlu, son iki yıldır kardeşinin omuriliğinde tümör olduğunu ifade etti. Ağabeyinin ameliyatının başarılı geçmesinin ardından kendilerine hastanede bir süre kalacağının aktarıldığını belirten Babaoğlu, refakatçi olarak kalmalarının da kabul edildiğini söyledi. Ancak refakat etmek için Urfa’dan gelmesinin ardından sadece yarım saat ağabeyinin yanında kalabildiğini vurgulayan Babaoğlu, ağabeyinin hastane heyetinin onayı ile cezaevine geri gönderildiğini söyledi. Babaoğlu, talep etmelerine rağmen ne heyet raporunun ne de tedavi sürecinde konulan teşhis ve tanıya dair yazılı veya sözlü bir bilgi verilmediğini kaydetti.
‘CEZAEVİNE GÖTÜRÜLMESİ RİSK TAŞIYOR’
Ağabeyinin ameliyatının başarılı geçmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Babaoğlu, şunları söyledi: “Kistin oluşmasına neden olan cezaevi idaresidir. Zamanında sağlıkla ilgili şikayetini dikkate almaması mevcut kistin daha fazla büyümesine neden olmuştur. Bu bir cezaevi politikasıdır. Zamana yayılmış bir politikadır. Bunun bir an önce terk edilmesi gerekmektedir. Kardeşim ameliyat edilmesinden 3 gün sonra henüz dikişleri açılmadan apar topar cezaevine götürülmesi başlı başına bir risk taşıyor. Cezaevinin hijyenik ortamı buna müsait midir? Alınan parçanın patolojik sonuçları kendisine bildirilecek mi? Bu konuda da kaygılıyız.”
‘TEDAVİ CEZAEVİNDE YAPILAMAZ’
Ağabeyinin tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesi için bir an önce serbest bırakılması gerektiğini sözlerine ekleyen Babaoğlu, şunları söyledi: “Alınan parçanın tekrardan azması söz konusudur. Tekrardan aynı rahatsızlığın ortaya çıkması söz konusudur. Cezaevi ortamında sağlıklı bir tedavi süreci yapılamayacaktır. Kaldı ki cezaevi koşulları sağlıklı bir insanı bile hasta ederken, hasta bir insan nasıl orada tedavi görebilecek. Dolayısı ile cezaevi idaresinin kendi politikaları ve hasta ettikleri bu tutukluların derhal salıverilmesi ve tam teşekküllü hastanede tedavi altına alınması gerekiyor. Tüm hasta tutsakların şikayet ettikleri andan itibaren gerekli sağlık tetkiklerinin yapılması gerekiyor. Zamanında müdahale edilmediği için hasta tutukluların sorunlarının kanserleştiğini görüyoruz.”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.320 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: