CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta babasının kaldığı hapishaneye sevkini istiyor”

22 yıldır tutuklu olan 80 yaşındaki hasta mahkum Mehmet Emin Özkan’ın oğlu Murat Özkan babasının durumunun giderek ağırlaştığını söyleyerek kendisinin babasının bulunduğu Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevkinin yapılmasını talep etti.

Gaziantep L Tipi kapalı cezaevinde mektup gönderen Murat Özkan, 80 yaşındaki babası Mehmet Emin Özkan’la aynı cezaevinde bulunma taleplerinin sürekli reddedildiğini söyledi.  Özkan, bir yıl öncesine kadar babası Mehmet Emin Özkan’la aynı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulurken, bir yıl önce kendi isteği dışında Gaziantep L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildiğini belirtti.

‘BABAM ÖLÜME TERK EDİLDİ’

Babasının yüzde 87 oranında vücut fonksiyon kaybı olduğunu belirten Özkan, babasının guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon, beyinde baloncuk, alzheimer rahatsızlıkları olduğunu, hapishanede kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçirdiğini, ciddi hafıza kaybı olduğunu da aktardı. Özkan, “Bir ailede dört kişi Cezaevindeyiz. Babam Diyarbakır D tipi kapalı cezaevinde, ben ve  bir kardeşim Gaziantep L tipi kapalı cezaevindeyiz. Diğer kardeşim de Bandırma cezaevinde. Babam Mehmet Emin Özkan, 80 yaşında ağır hastalıkları bulunan ve bir çok sivil toplum kuruluşunun ağır hastalar listesinde. Babam 22 yıldır cezaevinde. Yaşlılık ve ağır hastalıklarından dolayı bakıma muhtaç ve kendi zaruri ihtiyacını tek başına karşılamamakta. Bu son süreçte durumu daha da ağırlaşmış bulunmakta. Yani şu an yatalak durumda. Hastalığıyla ilgili çeşitli hastanelerin sağlık kurulu raporları sağlık dosyasında ve Adalet Bakanlığında mevcut. Ama cezaevinde yatamaz raporlarına rağmen serbest bırakılmıyor. Adeta ölüme terk etmiş durumda” diye konuştu.

Adalet Bakanlığının kapasite doluluğu gerekçesiyle taleplerine olumsuz cevap verdiğini söyleyen Özkan, “Yaklaşık bir yıl önce babamla aynı cezaevindeydim ve bu cezaevine sürgün edildim. Ben yanında iken her konuda ihtiyaçlarını karşılıyordum. Moral veriyordum. Ama benim buraya gelmemle beraber durumu daha da kötüleşti” dedi. Özkan, kendisinin babasının bulunduğu Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilmesinin, babası açısından çok önemli olduğunu da ekledi.

CİSST: ÖZKAN AİLESİNİN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Gaziantep L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmakta olan Murat Özkan’ın babası Mehmet Emin Özkan’ın yaşı ve sağlık durumu dikkate alınarak bir an önce babasının bulunduğu Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurum’una sevk edilmesini için talep etti. CİSST, Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi(CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER) olmak üzere bir çok kuruma dilekçe ile başvurdu.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 80 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, 22 yıldır adalet bekliyor. Mersin’de 1996 yılında “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alınan Özkan, 2 itirafçının verdiği, daha sonra ise geri çektiği ifadeler nedeniyle Tuğgeneral Aydın’ı öldürmek ile yargılandı. Yargılama boyunca olay ile hiçbir ilgisi olmadığını anlatmaya çalışan Özkan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi. Özkan, cezaevinde olduğu 22 yıllık süre zarfında 6 cezaevi değiştirdi.

Evrensel 13.11.2017 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.475 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: