CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Babaoğlu ameliyatı reddetti”

 

Omuriliğinde teşhis edilen tümör nedeniyle hastaneye kaldırılan 26 yıllık tutuklu Burhan Babaoğlu, hastanede psikolojik baskı altında olduğunu belirterek ikinci ameliyatı ret etti.

Balıkesir L Tipi (Kepsut) Kapalı Cezaevi’nde müebbetten tutuklu bulunan hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, 14 Ekim’de İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi’ne (Yeşilyurt Eğitim ve Araştırma Hastanesi) kaldırıldı. Yaşamı için riskli olan ikinci ameliyatı kabul etmeyen Babaoğlu, hastanede tutulduğu birimde kendisini psikolojik baskı altında hissettiğini söyledi.
Tutulduğu şartlar altında ameliyat olmak istemeyen ve cezaevine götürülmeyi talep eden Babaoğlu, doktorların yaptığı görüşmelerinde sonuç vermemesi nedeniyle hastaneden alınarak Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.
‘TAHLİYE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ’
Babaoğlu’nun yakını Celile Babaoğlu, yaptıkları görüşmede Babaoğlu’nun ilk ameliyatı sırasında kendisine psikolojik baskı uygulandığını ve tecrit koşullarında bir hastane koğuşunda tutulduğunu söylediğini aktardı. Babaoğlu’nun mevcut koşullarda ikinci ameliyatı olamayacağını söylediğini belirten Babaoğlu, gönüllü olarak cezaevine götürülmek istendiğini kaydetti. Yakınları olarak daha uygun şartlarda tedavisinin yapılması için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek, “Cezaevinde kalamaz” raporu verilmesi gerektiğini ifade eden Babaoğlu, tahliye edilmesini istediklerini söyledi. İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurduklarını belirten Babaoğlu, insan hakları savunucularına duyarlılık çağrısında bulundu.
BABAOĞLU HAKKINDA 
Burhan Babaoğlu, 12 Mart 1994 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesinde kaçırılarak kaybedilen Özgür Gündem Gazetesi Muhabiri Nazım Babaoğlu’nun ağabeyi. Balıkesir (Kepsut) L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulurken hastaneye kaldırılan Babaoğlu, “Örgüt üyesi ve örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla 26 yıldır cezaevinde tutuluyor. Göz hastalığı nedeniyle yaptığı başvurular engellendiği için bir gözünü kaybetti.
Cezaevinde psikolojik rahatsızlıklar yaşayan Babaoğlu’nun en son omuriliğinde tümör tespit edildi. Kaldırıldığı hastanede ilk ameliyatı başarılı geçen Babaoğlu’nun ikinci ameliyaı için beklenmesine karar verildi. Geçirdiği ameliyat nedeniyle Babaoğlu’nun hijyenik bir ortama, diyet yemeklerine, moral ve iyi bir bakıma ihtiyacı olduğu belirtildi.
Mezopotamya Haber 1.11.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: