CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

’78 yaşındaki Sise Bingöl’ün sağlığı hapishaneye uygun değildir’

78 Yaşındaki Sise Bingöl’ün tutuklanmasına tepki gösteren İHD’liler ve Barış Anneleri bu hukuksuzluğun derhal sonra ermesini istedi.

ANKARA – İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu ile Ankara Barış Anneleri İnisiyatifi, 6 Nisan 2016 tarihinde Varto’da tutuklanan 78 yaşındaki Sise Bingöl, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Ankara Temsilcisi Havva Özcan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi Yıldız Bahçeci’nin tutuklanmasına tepki gösterdi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın da katıldığı basın toplantısında İHD Yöneticisi Nuray Çevirmen söz aldı. 6 aydır tutuklu bulunan 78 yaşındaki Sise Bingöl’ün sağlık sorunlarına dair şu bilgileri paylaşan Çevirmen, “Cezaevine girmeden bir ay önce kalp krizi geçirmiş olan Sise Bingöl’ün sağlık durumu hapishanede kalmasına uygun değildir. Buna rağmen, Sise Bingöl 4 Ekim 2017’de ailesine haber verilmeden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edilmiştir. Sevkten bir hafta sonra idare ailesine bilgi vermiştir. Yakınlarını arayan Bingöl ring aracında 3 gün kaldığını, ayaklarının şiştiğini ve rahatsızlandığını iletmiştir. Ailesinin olduğu hapishaneden alınarak çok uzak olan bir bölgeye sevk edilmesi sağlık sorunları, ziyaret ve ihtiyaçlarının karşılanması açısından hem kendisi hem de ailesi için zorluk demektir. Bu uygulama ile iki kez cezalandırılmaktadır” dedi.

‘MÜCADELE EDEN BİNLERCE KADIN HAPİSHANEDE BULUNMAKTADIR’
Diğer bir tutuklu olan Havva Özcan’a ilişkine dikkat çeken Çevirmen, insan hakları alanında, özellikle cezaevlerindeki tutukluların hakları konusunda çalışan 65 yaşındaki Havva Özcan’ın yasal faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklandığını belirtti. Çevirmen, “Sağlık sorunları da bulunan Havva Özcan, haksız yere hapishanede tutularak cezalandırılmaktadır” şeklinde konuştu. Çevirmen, adli kontrol şartı ile daha önce serbest bırakılan ancak imza atmadığı gerekçesi ile tekrar tutuklanan İHD Yöneticisi Yıldız Bahçeci için ise şunları söyledi: “Yıldız Bahçeci yasal faaliyetlerinden dolayı cezalandırılmaktadır. Barış istedikleri, daha iyi bir yaşam arzu ettikleri için, itiraz ettikleri için, hakları için, işleri için, mücadele eden binlerce kadın hapishane de bulunmaktadır.”

‘BU HUKUKSUZLUKLAR 80 DÖNEMİ UYGULAMALARINI AŞMIŞTIR’
Basın metninin okunmasının ardından söz alan HDP Kadın Sözcüsü Besime Konca ise, Sise Bingöl şahsında tüm kadınlara faşizmin dayatıldığını aktardı. Konca, şu ifadeleri kullandı: “78 yaşındaki bir anneyi tutuklayan hükümet, hükümet olmaktan çıkmıştır. Bizden korktuğu için hükümet bize hukuksuzluğu dayatabilir ama 78 yaşındaki bir anneye bu hukuksuzluğu dayatmak 80 dönemindeki uygulamaları aşmıştır. Kadın meclisi olarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Hepimizin buna karşı çıkması gerekir. 78 yaşındaki bir anneyi hedef gösteriyorlarsa geleceğimize dair çok karanlık bir dönemin olduğunu gösterir. Bütün bunlar son dönemde gündeme gelen Öcalan üzerindeki tecrit ve hakkında çıkarılan haberle ele aldığımızda aslında topyekûn bir konseptin olduğunu görüyoruz. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, can güvenliğine dair kamuoyuna bir açıklama yapılması gerekiyor.”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: