CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ring Aracında 3 Günlük Yolculuk “

Muş’tan ailesine haber verilmeden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Sîsê Nine’nin, ring aracıyla 3 gün süren yolculuk sonucu bacakları şişti.

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nden ailesine haber verilmeden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen 78 yaşındaki Sîsê Bingöl’ün, ring aracıyla 3 gün süren yolculuk sonucu ayaklarının şiştiği ve rahatsızlandığı belirtildi. 4 Ekim’de birçok tutukluyla birlikte sevk edilen Sîsê Nine ile 16 Ekim’de telefonla görüşen torunu Hüseyin Kanmaz, sevkten 1 gün önce cezaevine gittiklerini ancak nenesi ile görüşmelerine izin verilmediğini paylaştı.
Sevke dair kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğini söyleyen Kanmaz, “Biz oradan ayrıldıktan sonra 4 Ekim günü ninemle birlikte birçok tutuklu sürgün edilmiş. Fakat bize sürgün edilecekleri konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Sadece durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sıkıntılarının olmadığını söylediler” dedi.
RİNG ARACINDA 3 GÜNLÜK YOLCULUK 
Sevkten bir hafta sonra cezaevi yetkililerinin kendilerine bilgi verdiğini Kanmaz, nenesinin ilerleyen yaşına rağmen ring aracında 3 gün süren bir yolculuğa maruz kaldığına dikkat çekti. Ring yolculuğu ve sıcağın Sîsê Nine’yi zorladığını dile getiren Kanmaz, “Nenem 16 Ekim günü bizi telefonlar arayarak, ‘Ring aracında 3 gün boyunca yolda kaldık. Yolculuk uzun sürdüğü için bacaklarım şişti. Bu da beni rahatsız etti. Tarsus’ta hava sıcak bu nedenle zorluk yaşıyorum. Arkadaşlarımdan ayrıldığım için çok üzüldüm” diye aktardı.
‘ŞİMDİ 2 AYDA 1 GİDECEBİLECEĞİZ’
Tarsus uzak olduğu için aile olarak görüşlere 2 ayda bir ancak gidebileceklerini paylaşan kere Kanmaz, “Muş’ta iken her hafta gidiyorduk. Sürgün edilmesi hem bizim için hem de onun için kötü oldu. Buradayken en azından haftada bir kere görüşüne gidip geliyorduk ve ihtiyaçlarını, eksikliklerini karşılıyorduk. Bizi görünce keyfi ve morali yerine geliyordu. Şimdi araya mesafe girince hem bizim için hem de nenem için daha zor oldu.  Nenemin bu yaştan sonra kimseye bir zararı olamaz, serbest bırakılmasını istiyoruz. Kendini bile savunamaz. Nasıl orada kalıyor ve kalacak? Nenem cezaevinde yaşayamaz. Yaşaması çok zor” diye konuştu.
NE OLMUŞTU? 
Varto ilçesine bağlı Teknedüzü (Badan) köyündeki evine 6 Nisan 2016’da yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklanan 75 yaşındaki Sîsê Bingöl, 23 Haziran 2016 günü Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tahliye edildi. 3 aylık tutukluluk süreci ve hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edilen Sîsê Nine’ye, 10 ay sonra görülen duruşmada “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlaması ile 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.  Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından 8 Nisan günü cezasının infazının onaylanmasının ardından, tekrar tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Sîsê Nine, 4 Ekim’de Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.
 MezopotamyaAjansı 19.10.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.522 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: