CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İki eli olmayan Aktaş’ın durumu kötüye gidiyor”

Menemen R Tipi Cezaevi’nde her iki eli olmayan KOAH hastası Ergin Aktaş’ın görüşüne giden baba Tahir Aktaş, oğlunun durumunun kötüye gittiğini belirtti.

Menemen R Tipi Cezaevi’nde hücrede tutulan, her iki eli olmayan KOAH hastası tutuklu Ergin Aktaş’ın durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Aktaş’ın babası Tahir Aktaş, görüşüne gittiği oğlunun kendisine, “Durumum hiç iyi değil kötüye gidiyor” dediğini aktardı.
Oğlunun cezaevi yönetiminin çok fazla baskı uyguladıklarını söylediğini dile getiren baba Aktaş, “Cezaevi yönetimi hiçbir gerekçe göstermeksizin gazete, kitap ve radyolarına el koymuş. Tek kişilik hücrede kalıyor. 24 saat içinde sadece bir saat havalandırmaya çıkıyorlar. O bir saatte bile baskı uyguluyorlar.  Tutuklular Ahmed Xami ve Yusuf Bulut çok fazla darp ediliyor. Ergin’e de neden darp edildiklerini sorduğu için 3 ay telefon ile görüşmeme cezası vermişler. 7 aydır dişleri ağrıyor ve akşamları uyuyamadığını söylüyor. Nefes almakta da zorlanıyor. Dişleri için dilekçe vermiş; fakat hastaneye götürmüyorlar” dedi.
‘ERGİN’İN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR’
Maddi imkanlardan kaynaklı çok fazla görüşe gidemediklerini aktaran baba Aktaş, “Bugün görüştük. Hastalığı gün geçtikçe artmış durumda. Ağır hatsa tutsaklardan birisi de Ergin’dir.  Bunu da herkes biliyor. KOAH hastalığı çok ağırlaştı. Midesinde zaten daha önce sıkıntı vardı. Bu sıkıntı cezaevinde başlamıştı. Elleri kolları yok. Yaklaşık 20 aydır İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde kalıyor. Kolları olmayan bir insan tek hücrede nasıl kalır? Biz de sesimizi çıkarıyoruz. İnsanlar sesimizi duysun; ama herkes suskun. Devlete de sesleniyoruz. Allah bizi Kürt yaratmış. Ergin kimseyi öldürmemiş. Sadece Kürt olduğunu söylediği için iki kere ağırlaştırmış müebbet verdiler. Ergin, gerçekten çok zor durumda” dedi.
Ergin’in Adli Tıp Kurumu’ndan alınan 3 tane “cezaevinde kalamaz” raporu olduğunu belirten Aktaş, ancak avukatın Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucunda mahkemenin “ayakları ile bomba atabilir” dediğini belirtti. Aktaş, “Gerekçeler şaka gibi, insanlarla dalga geçiyorlar. İnsanlarla oyun oynuyorlar. Gerekçeleri gerekçe bile değil. 4 yaşındaki bir çocuğa bunu söyleseler onları ciddiye almaz. Zaten Ergin’in iki kolu da yok. Bunun farkında değiller. Ergin ve diğer hasta tutsaklar için adalet istiyoruz. Bu saltanat kimseye kalmadı, onlara da kalmayacak. Ergin’i bırakmasalar da bir arkadaşının yanına göndersinler. Ya da bize yakın bir cezaevine getirsinler ki sürekli yanına gidebilelim” dedi.
Aile, Aktaş’ın durumuna ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne başvuruda bulundu.
Mezopotamya Haber Ajansı5.10.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: