CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ölene kadar tutuklama”

Yargıtay üyesi Erdoğan, bilinci kapanana kadar tahliye edilmedi. Hakim Erdoğan, serbest kaldıktan dört gün sonra yaşamını yitirdi.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından beyin ameliyatı geçirdiği sırada hakkında yakalama kararı çıkartılan, Şubat ayında tutuklanan ve bilinci kapanana kadar tahliye talebi kabul edilmeyen 49 yaşındaki Yargıtay üyesi Mustafa Erdoğan yaşamını yitirdi. Yargıtay 15’inci ve 23’üncü Dairesi üyesi hâkim Mustafa Erdoğan, geçen yıl Aralık ayında memleketi Antalya’da beyin tümörü teşhisi ile hastaneye yatırıldı. Burada beyin ameliyatı olan Erdoğan hakkında aynı dönemde yakalama kararı çıkartıldı. Erdoğan’ın mal varlığına, maaşına ve banka hesaplarına da tedbir konuldu.

 Ailesi ile görüştürülmedi
3 Şubat’ta Antalya 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklanan hakim Erdoğan, bulunduğu hastanenin tutuklu koğuşunda vücudunun yarısı felçli halde altı ay tutuldu. Tutuklandığı günden itibaren sağlık durumunu gerekçe göstererek avukatları aracılığı ile tahliye talebinde bulunan Erdoğan’ın bu başvuruları sonuçsuz kaldı. Tahliye talepleri reddedilen Erdoğan’ın ailesi ile görüşmek için yaptığı başvurulara da yanıt verilmedi. Son olarak müvekkilinin sağlık sorunları gerekçesiyle serbest bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuran Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aygün’e mahkeme, “Tutuklunun herhangi bir tehlikede olmadığı” yanıtını verdi. Erdoğan’ın tutulduğu hastane de Haziran ayında bir rapor hazırlayarak, bakımı sağlanırsa taburcu edilmesinde herhangi bir sorun görülmediğini belirtti.Ağustos ayında hastalığında ilerleme yaşanan Erdoğan, önce yoğun bakıma alındı. Burada da ailesi ile görüşmesine izin verilmeyen Erdoğan, bilinci kapandıktan sonra 18 Ağustos Cuma günü savcının talebi ve mahkemenin kararı ile tahliye edildi. Dört gün bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Erdoğan, önceki gün yaşamını yitirdi.

Ölümü ders olsun
Erdoğan’ın yarı felçli bir halde aylarca tutuklu kalmasının ve ailesi ile görüştürülmemesinin skandal olduğunun altını çizen avukat Hüseyin Aygün, AYM’ye de tepki gösterdi. Aygün, “AYM, tahliye edilmesi gereken bir tutuklu için tahliye kararı vermedi ve o tutuklu öldü. AYM, bu tür kararlarında bağımsız olmalıdır. Mustafa Erdoğan’ın ölümü bir ders olsun. AYM, iki eğitimci için verdiği ‘ret’ kararından vazgeçsin. Bu tür başvurularda daha doğru kararlar verilmeli” dedi.

Birgün 24.08.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.628 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: