CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Böbrek hastası hasta mahpus Berivan ‘sağlıklı’ denilerek tedavi edilmiyor”

Böbrek yetmezliğinden dolayı bir an önce ameliyat edilmesi gereken hasta tutsak Berivan Bayındır, sürgün edildiği Bayburt cezaevinde ‘ taşı yok’ denilerek tedavi bile edilmiyor. Kızının iki böbreğini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Meryem Bayındır ise, “Gerekirse AİHM’e bile gideriz” dedi.

Bayburt Cezaevinde tutuklu bulunan Zihinsel Engelliler Öğretmeni Berivan Bayındır’ın, böbrek yetmezliğin ve böbreklerinin çalışmaması nedeniyle ameliyat olması gerekiyor. Yaklaşık 1 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan Berivan, tedavi görmek için cezaevi yönetimine 3 kez başvuru yapsa da kendisine herhangi bir dönüş yapılmadı. En son yaptığı muayene başvurusu kabul edilen Berivan’ın, kelepçeli muayeneyi kabul etmediği için tedavisi yarıda kesilerek yeniden cezaevine gönderildi. Kızının acil ameliyat olması gerektiğini belirten Anne Meryem Bayındır ise, cezaevinde ki doktorların kızının böbreklerinde taş olmadığını söylediklerini o yüzdende tedaviye gerek duyulmadığı kararını verdiklerini belirtti.

‘Orada ki koşullara dayanamıyor’

Kızlarının 6 ay önce Mardin Cezaevi’nden sürgün edildiğini bu sürgünle görüş zamanlarının iki ayda bire düştüğünü söyleyen Meryem, kızının bir buçuk yıldır cezaevinde olduğunu söyledi. Kızının böbreklerinde sorun olduğunu bu yüzden 10 dakika da bir su içmesi ve sürekli hareket etmesi gerektiğini belirten Meryem, “ Bir buçuk yıldır eski bir suçtan ve olmayan delilerden dolayı içeride yatıyor. Bir yıl Mardin’de kaldı, 6 ay önce de Bayburt’a sürgün edildi. Kızım böbreğinden rahatsız, bir böbreği yüzde 15 çalışıyor diğer de yüzde 80. Yüzde 80 çalışanda da hem kis hem de taş var. Onlarca doktora götürdük ameliyat olması gerekiyor. Oradaki koşullara dayanamıyor. Orada ne hareket edebiliyor ne spor yapabiliyor. Kızımın 10 dakika da bir su içmesi lazım. Şişesinin sürekli yanında olması lazım. Şimdi orada hiçbir şey yapamıyor” dedi.

‘Doktora göre kızımda taş yokmuş!’

Cezaevinde ki doktorların kızında taş olmadığını söylediklerini bu yüzden de tedaviye etmeye gerek görmediklerini dile getiren Meryem, “ Orada ki doktorlar ona bakmıyor bile! Onu muayene etmiyorlar. Doktorlar kızıma ‘sen yalan söylüyorsun sen de taş falan yok’ diyerek bakmıyor. Doktorlar kızıma ‘sen yanlış tahlil olmuşsun biz baktık senin taşın yok ciddi bir şeyin yok’ demişler. Ama biz eğer tutuklanmasaydı kızımı zaten ameliyat edecektik. Bizim daha önce gittiğimiz Mardin, Diyarbakır ve Ankara hastanesinde ki doktorlar da acilen ameliyat edilmesi gerektiğini söylüyorlardı. Ama cezaevinde ki doktor kızım sancı çekip muayene olmak istediğinde böyle diyormuş. ‘Senin taşın belli olmuyor’ diyorlar. Eğer kızım ameliyat olmazsa böbrek üzerinde ki kis patlayacak ve o kis yavaş yavaş kızımın böbreğini çürütecek. Elimden geldiği kadar her yere başvurdum. Bir sürü kişiye başvurduk. Tüm hukuk yollarını denedik. Gerekirse AİHM’e bile gideriz” diye konuştu.

İçerideki tüm hasta tutsaklar için adalet talebinde bulunan Meryem, “İçeride milyonlarca suçsuz insan var. Benim kızımda bir suç işlemedi. Benim kızım gibi olan onlarcası var. Onlar için bir şey yapılmasını istiyoruz. Oradaki gardiyanlar onlara laf atıyor. Hiç hastalığı olmayan bir insan oraya gitse bile stresten hasta olur” diyerek kızına yapılanlara tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

Antalya Üniversitesi’nde öğrencilerinin yaptığı bir eyleme katıldığı iddiasıyla gözaltına alınan Zihinsel Engeliler Öğretmeni Berivan Bayındır, 3 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Aradan geçen 5 yılın ardından Berivan, 3 Mart 2016 pasaport işlemleri için savcılığa gittiği sırada serbest kaldığı dosyadan yeniden gözaltına alınarak tutuklandı. Mardin Cezaevine götürülen Berivan yaklaşık bir yılıdır tutuklu bulunuyor. Tutuklanmadan önce böbrekleri için tedavi gören Berivan, tedavisi yapılmıyor. Son olarak Mardin Cezaevinden Bayburt Cezaevine sürgün edilen Berivan’ın böbrek yetmezliğinden kaynaklı biran önce ameliyat olması gerekiyor. Berivan’ın tedavi edilmemesi üzerine avukatı cezanın bozulması ve tedavinin gerçekleşmesi için dosyayı Yargıtay’a taşıdı.

Şujin 23.07.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.628 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: