CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

” Fatma Tokmak, olay basına yansıyınca hastaneye sevk edildi”

Bakırköy L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kronik kalp hastası Fatma Tokmak’ın hastane sevkinin yapılmaması ve yanlış ilaçlardan kaynaklı yoğun kanama görmesi basına yansıyınca, hapishane yönetimi hastane sevkini gerçekleştirdi.

Gazete Sujin’in haberine göre, Fatma Tokamk’ı ziyaret eden avukat Ezgi Duman, cezaevi yönetiminin keyfi tutumundan ötürü yetkililer hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını söyledi.

Bakırköy L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan müebbet cezası hükümlü hasta tutsak Fatma Tokmak, her sabah kan vermesi ve yine her öğlen gidip kan değerlerinin sonuçlarına göre ilaçlarını yenilemesi gerekirken, geçen ay cezaevi yönetiminin keyfi yaklaşımından ve cezaevi revir doktorunun yanlış ilaç vermesinden kaynaklı 18 güne yakın ciddi sağlık sorunları yaşadı.

Fatma Tokmak, kan sulandırıcı ilaçların verilmesinden ve yeterli tedavi edilmemesinden kaynaklı yoğun kanama görüyor ve bebek bezi kullanmak zorunda kalıyordu. Cezaevine Fatma Tokmak’ı ziyarete giden Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) avukatlarından Ezgi Duman, Gazete Şûjin’ın haberinden sonra cezaevi yönetiminin Fatma’nın hastane sevkini yaptığını ve şu an için durumunun iyi olduğunu aktardı.

‘Basına düşmeseydi hala hastaneye götürülmeyecekti’

Ezgi, “Fatma Tokmak’ın sağlık sorunlarının gündeme gelmesinden kaynaklı cezaevi yönetimi hastaneye götürmek zorun kaldı. Eğer basına düşmemiş olsaydı Fatma Tokmak hastaneye götürülmemeye devam edecekti” dedi. Pazartesi günü Fatma’nın hastaneye sevkinin gerçekleştiğini aktaran Ezgi, kadın doğum ve kardiyoloji uzmanının Fatma’yı muayene ettiğini söyledi.

Kan pıhtısı beyine yaklaştı

“Zaten kardiyolojiye düzenli şekilde gitmesi gerekiyordu” bilgisini paylaşan Ezgi, “Kardiyoloji ve kadın doğum uzmanlarının ortak kararına göre Fatma, verilen kan sulandırıcı ilaçlardan kaynaklı sürekli kanama görmüş. Kardiyoloji doktoru kullandığı kan sulandırıcı ilaçları durdurup yerine iğne tedavisi önermiş ve sabah ile akşam birer iğne vurulmasını uygun görmüş. Ancak 4-5 gün sonra iğne tedavisinin son bulması ve kan sulandırıcı ilaçlarına devam etmesi gerekiyor. Çünkü doktor kan pıhtılaşmasının beyine yaklaştığını söylemiş. Kan sulandırıcı ilaçları alarak tekrardan Fatma Tokmak yoğun kanaması olduğu güne dönebilir” dedi.

Cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusu

Fatma Tokmak’ın tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesi gerektiğini belirten Ezgi, hapishane koşullarının Fatma gibi kronik kalp hastası olan bir tutsak için uygun olmadığını savundu. Suç duyurusunda bulunacaklarını bildiren Ezgi, şöyle devam etti:

“Şimdilik Fatma Tokmak’ın hastane sevki yapılıyor ancak yarın öbür gün yine cezaevi yönetiminin keyfi durumundan ötürü yeni bir sorun ortaya çıkabilir. Biz avukatlar olarak durumu takip ediyoruz. Kendisini hastaneye götürmeyen ve kan değerlenin ölçülmesine keyfi şekilde izin vermeyen hapishane idaresi için de gerekli hukuki ve adli başvuruları başlatacağız. Suç duyurusunda bulunacağız.”

Gazete Yolculuk 20.07.2017

One comment on “” Fatma Tokmak, olay basına yansıyınca hastaneye sevk edildi”

  1. hapistekadin
    26 Temmuz 2017

    Reblogged this on Hapiste Kadın.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: