CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Fatma Tokmak’a yanlış ilaç verildi: 17 gündür kanaması durmuyor”

Bakırköy L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kronik kalp hastası Fatma Tokmak’a verilen yanlış ilaçlar nedeniyle 17 gündür regl görüyor. Kanaması bir türlü durmayan ve durumu giderek ağırlaşan Fatma hastaneye götürülmezken, yaşananlara tepki gösteren avukat Ayşe Acinikli, Fatma’nın biran önce tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Fatma Tokmak, Aralık 1996 yılında misafir olarak kaldığı eve baskın yapan polislerce gözaltına alınır ve 1 buçuk yaşındaki bebeği Azat ile çeşitli işkencelere maruz bırakılır. Müebbet hapis cezası alan Fatma, kronik kalp hastası. Bakırköy L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Fatma, hastalığı nedeniyle bu aralar zor günler geçiriyor. Her ay ilaçlarını alıp iğne olmak zorunda olan Fatma, ilaçlarını alamadığı için 17 gündür regl görüyor. 13 Temmuz’da müvekkili Fatma’yı görmeye giden Özgürlük Hukukçular Platformu avukatlarından Ayşe Acinikli, Fatma’nın durumunun ağır olduğunu ve bu nedenle görüşmeyi gerçekleştiremediğini dile getirdi.

‘Bütün cezaevi yönetimi Fatma’nın durumunu biliyor’

Bunun üzerine koğuştan başka bir tutukluyu çağırdığını dile getiren Ayşe, “Gelen kadın arkadaş Fatma’nın bana yazdığı mektubu verdi. Fatma mektubunda yeni atanan doktordan ilaçlarını yazdırmak istediğini ancak doktorun ilaçlardan birinin depresyon ilacı olduğunu bu nedenle yazamayacağını söylemiş. Bütün cezaevi personeli yönetim dahil Fatma’nın kalp rahatsızlığı olduğunu biliyor. Sürekli ilaç kullanması gerektiğini de biliyor. Buna rağmen doktor diğer sağlık personelinin bilgisi olmasına rağmen ilaçları yazmıyor” dedi.

‘Kanamadan ötürü bebek bezi kullanıyor’

Doktorun ilaç vermemesi nedeniyle Fatma’nın 17 gündür ilaç kullanamadığına dikkat çeken Ayşe, “Kan pıhtılaşmasından kaynaklı da yoğun bir kan birikiyor bedeninde. Daha sonra da pıhtılaşma sorununu çözmek için kan sulandırıcı ilaç veriliyor. Fatma’nın pıhtılaşma sorunu çözülüyor ancak bu sefer de kanda sulanma durumu gerçekleşiyor” diye anlattı. Fatma’nın sürekli kan gördüğünü, bunun üzerine çocuk bezi kullandığını, yataktan her kalktığında kanamasının arttığını söyleyen Ayşe, kanamadan ötürü Fatma’nın yatağının kan revan içinde kaldığını belirtti.

‘Ayağa kalmakta bile zorluk çekiyor’

Geçtiğimiz Cuma günü yine cezaevine gittiğini aktaran Ayşe, Fatma’nın yine görüşe gelemediğini söyledi. Ayşe, “Avukat Banu Güvener ile tekrar ziyaretine gittik. Birinci müdürü yerinde bulamadık ancak, ikinci müdürlerden biriyle görüştük. Sevki çıkmasına rağmen hastaneye götürülmemiş ve revirde müdahale edilmeye çalışılmış ama ‘bu revirlik bir iş değil’ diye söyledik müdüre. Kadın doğum ile görüşülmesi ve yine kalp rahatsızlığından kaynaklı belki tetkikler yapılması gerekiyor diye de ekledik. Müdüre bu sorunları aktardık. Fatma’yı yine çağırdık ancak yine gelemedi. Gelemeyeceğini hesaba katarak başka bir isim yazdığımda gelen kadın arkadaş Fatma’nın revire gönderildiğini söyledi. Ben, ‘yürüyerek mi gitti?’ diye sorduğumda ise, tekerlikli sandalyede götürdüklerini ve revirden doğru bir çözümün gelişmediğini aktardı. Gelen arkadaş ambulans gelse yada sevki yapılsa dahi hastaneye gidecek halinin olmadığını söyledi” diyerek, Fatma’nın durumuna dikkat çekti.

Fatma: Ayağa kalkamıyorum, ciddi sorunlar yaşıyorum

Fatma’nın Ayşe’ye gönderdiği notta, kanamasının hala devam ettiğini, gün geçtikçe de beden gücünün azaldığı yazılı. Fatma gönderdiği notun sonunda, “30 Haziran’dan beri kötüyüm. Ayakta durunca kanamam durmuyor. Yazdığım soruların aynısını bir dilekçe ile birinci müdüre ve savcıya da gönderdim fakat hala bir cevap alamadım. Kendi kişisel ihtiyaçlarımın dışında ayağa kalkamıyorum. Çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorum” sözlerini kullandı.

Fatma’nın sağlık sorunlarından ötürü bir önce çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Ayşe, sık sık cezaevi ziyaretlerine gideceklerini bildirdi.

Gazete Sujin 19.07.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.202 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: