CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“AİHM’in isteği üzerine, Gülmen ve Özakça muayene edildi”

OHAL kapsamında çıkartılan KHK’larla işlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça işlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevinden sonra tutuklanmışlardı. Cezaevinde de açlık grevini sürdüren Gülmen ve Özakça Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin talebi üzerine muayene edildiler.

OHAL kapsamında çıkartılan Kanun hükmünde kararnamelerle işlerinden ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevine giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Sincan Cezaevi’nde bulunan sağlık merkezinde Avrupa İnsan Hakları mahkemesi’nin talebi üzerine geçtiğimiz cuma günü muayene edildiler.

BİR DOKTOR GÖZLEMCİ OLARAK KATILDI

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre muayeneye Gülmen ve Özakça’nın bir doktorları da gözlemci olarak katıldı. Gülmen ve Özakça, Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları bireysel başvurunun reddinin ardından AİHM’ye başvurmuştu. AİHM’nin geçen hafta Gülmen ve Özakça’ya ‘açlık grevlerini bitirin’ çağrısı yaparken, Türk hükümetinden de muayene edilmelerini istediği öğrenildi. Bunun üzerine Sincan’da cezaevinde muayeneleri yapıldı. Bu muayeneye avukatlarının belirlediği bir doktor da gözlemci olarak katıldı. Sağlık raporu dün Gülmen ve Özakça’nın başvurucu olduğu AİHM’e gönderildi. Adalet Bakanlığı ise ‘infaz ertelemesi’ için Gülmen ve Özakça’nın hakem hastane olan Numune Hastanesi’ne sevklerini istedi. Ancak bu muayeneye kendi doktorları katılamayacağı için Gülmen ve Özakça’nın bu talebi kabul etmediği öğrenildi.

‘BİZE RESMEN KİN DUYUYORLAR’

Semih Özakça’nın ev hapsi cezasına çarptırılan ancak cezası henüz uygulamaya konulmayan eşi Esra Özakça ise dün eşiyle görüşten çıktıktan sonra Hürriyet gazetesine şunları söyledi: “O 59, ben 49 kiloya düştük. Farklı duygular içindeydik. Ev hapsi üzerine konuştuk. Çok haksız ve çok değişik bir ceza şekli. Kendi evinizi hapishaneye çeviriyorsunuz. Kendi kendinizin gardiyanı oluyorsunuz. Bize resmen kin duyuyorlar. Bu ceza Semih’le görüşmemi engellemek için. Bu ev hapsi cezası üzerine de direneceğiz. İkimizin de morali iyi. Eğer tutuklanırsam, bu birbirimizi son görüşümüz olabilir. Ev hapsi cezasına itiraz ettim. Bu itiraz değerlendirilmedi.”

 

 İnsan Haber 18.07.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.585 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: