CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Darp edilen Bozkurt revire çıkarılmıyor”

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikten sonra her gün gardiyanlar tarafından, “Şehit olan asker ve polisimizin intikamını sizden alacağız” denilerek darp edilen 6 tutuklu için İHD’ye başvuran aileler, acil müdahale çağrısında bulundu.

İzmir Kırıklar F Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Alanya L Tipi Kapalı Kapalı Cezaevi’ne 8 Haziran tarihinde hiçbir gerekçe gösterilmeden sevk edilen 6 tutuklu için aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ağrı Şubesi’ne başvuruda bulundu. Tutuklu Ziya Özbay’ın ailesi tarafından yapılan başvuruda, gardiyanların çıplak aramayı dayattığı belirtildi. Çıplak aramayı kabul etmeyen tutukluların gardiyanlar tarafından darp edilerek hücreye gönderildiği ifade edilen başvuruda, 5 gün boyunca hücrede tutulan 6 tutuklunun yemek ve su dahil olmak üzere hiçbir ihtiyacının karşılanmadığı yer aldı.

DARP EDİLEN BOZKURT REVİRE ÇIKARILMIYOR

Başvuruda, hücreden çıkartılan tutukluların siyasi koğuşa geçme taleplerinin reddedildiği, her gün darp edilen altı tutukludan Mehmet Bozkurt’un ağır yaralandığı halde revire çıkarılmadığı belirtildi. Sistematik olarak işkence gören 6 tutuklu aileleri aracılığıyla can güvenliklerinin olmadığını belirterek, İHD ve sivil toplum kuruluşlarına acil müdahale çağrısında bulundu.

GARDİYANLAR VE ADLİ KOĞUŞTAKİLER DARP ETTİLER

Ailesini telefonla arayan tutuklulardan Ziya Özbay, hücrede tutuldukları süre zarfında gardiyanlar tarafından her gün sistematik olarak , “Şehit olan asker ve polisimizin intikamını sizden alacağız” denilerek darp edildiklerini, gönderildikleri adli koğuşta ise adli tutuklular tarafından , “Vatan hainleri sizi burada yaşatmayacağız” denilerek yeniden darp edildiklerini aktardı.

‘ABİM VE ARKADAŞLARININ DURUMUNDAN ENDİŞE EDİYORUZ’

Ağrı İHD Şubesi’ne acil müdahale için başvuran ve yaşanan hak ihlalleri için form dolduran, siyasi tutuklu Ziya Özbay’ın kız kardeşi Hacer Özbay, abisinin ve arkadaşlarının durumundan endişe ettiklerini söyledi.

Abisinin 3 Temmuz 2015 tarihinde Doğubayazıt ilçesinde tutuklandığını ve Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’nden, İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’ne, ardından da Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini söyleyen Özbay, “Siyasi tutuklulara dayattıkları hak ihlalleri, aileleri yıpratmaya yöneliktir. Şu anda can güvenlikleri yok. İHD ve sivil toplum kuruluşlarının siyasi tutuklular üzerindeki işkenceyi durdurması için acil harekete geçmesi gerekir” dedi.

Tutuklulardan Resul Sayan ile cezaevinde görüşen baba Mustafa Sayan da, “Oğlum cezaevine getirildiğinde gardiyanlar tarafından işkenceye uğramış” dedi. Tutukluların bağımsızların koğuşuna götürüldüğünü ancak bunu kabul etmedikleri için darp edildiklerini kaydeden baba Sayan, ardından ise tutukluların tek kişilik hücreye konulduğunu ifade etti.

dihaber 15.06.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: