CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İskoçya Hapishanelerindeki Sağlık Koşullarının İyileştirilmesi İçin Bakanlara Çağrı Yapıldı

10 Mayıs 2017

 

Parlamentoya ait bir raporda iki yıl içinde İskoçya’daki mahpusların sağlık hizmeti konusunda herkes ile eşit haklara sahip olacağı belirtildi.

Holyrood Sağlık Komitesi tarafından yürütülen bir araştırmada, mahpusların 2011 yılında NHS’nin (Ulusal Sağlık Servisi) İskoçya Hapishaneler Servisi’ni yönetmesinden beridir yetersiz hizmet aldıkları sonucuna varıldı. Milletvekilleri bu dengesizliğe bir çözüm planı oluşturmaları için İskoçyalı bakanlara çağrıda bulundu. Yapılan araştırmada mahpusların, sağlık hizmeti almaları için transfer edildikleri süre boyunca birçok zorlukla karşılaştıkları ve bu süre içinde randevu saatlerini kaçırdıklarından dolayı tedavi sürelerinin yaklaşık %50’sinin heba olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırma sonucunda mahpusların %70’inin mental problemlere sahip olduğu anlaşılınca komite, mental sağlık koşullarının ele alınması için çağrıda bulundu.

Yapılan çalışmanın bir diğer önemli bulgusu da karmaşık sağlık süreçleri olan ve bakıma gereksinim duyan yaşlıların sayısındaki artış. Öyle ki son beş yıl içerisinde 50 yaşını geçkin mahpus sayısının yarı yarıya arttığı sonucu raporda yer alıyor. Ayrıca değişen görev dağılımları nedeniyle hapishane popülasyonunun yetersiz hizmet aldığı sonucu da raporun ağır basan izlenimlerinden biriydi.

“Vaat edilen iyileştirmeler hayata geçirilmedi. Sağlık alanındaki hizmetlerin iyileştirilmesine dair uzun zaman alacak önerileri veya ümitleri kabul etmeyeceğiz”

Yapılan açıklamalarda “Hapishanelerdeki sağlık hizmetlerinin durumunun iyileştirilmesi için irade yeterli olacak. Fakat maalesef bunu kurum yöneticilerinde göremiyoruz.” denildi. Raporda, İskoç Hükümeti’ni “hapishanedeki sağlık hizmetlerini hapishanenin dışındakilerle nasıl eşit hale getirebiliriz” konusunda stratejik bir plan yapma çağrısında bulunuldu.

Toplantının ev sahibi ve Sağlık Komitesi parlamenteri Neil Findlay ise şunları söyledi: “Hapishanelerdeki sağlık hizmetlerinin NHS’ye (Ulusal Sağlık Servisi) taşınmasının en önemli noktası, mahpusların İskoçya’daki daha geniş topluluklarla eşit sağlık hizmetine ulaşmasını sağlamaktı”. “Aslında bu girişim, hapishanelerdeki eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için bir fırsat sunuyor. Bu fırsatı elimizden kaçırmak hayal kırıklığı oluyor.” “Ayrıca sözü edilen klinik randevulara ulaşım boyunca zamanın yarısının heba olması ile ilgili İskoçya Hapishaneler Servisi, sağlık kurulları ve müteahhitler birlikte çalışmalı.”

Halk sağlığı bakanı Aileen Campbell ise şunları ekledi: “Sağlık Komitesi’nin çalışmalarını memnuniyet ile karşılıyoruz. Araştırma raporunun tüm sonuçlarını dikkatle değerlendireceğiz. Tüm bu çalışmaları daha ileriye taşımak için tüm ortaklarla birlikte çalışmak gerekir.” “İskoçya’daki tüm hapishanelerde iyileşmelerin sürdürülebilir olması için çalışıyoruz. Komite birçok konuda verileri elde etti. Kaynak geliştirmeye, uyuşturucu madde kullanımına ve mental bozukluklara dair birçok girişim planlıyoruz. Ve bunları yapacağımıza dair inancımız tam.”

Orijinal haber linki:

 

https://www.eveningexpress.co.uk/pipe/news/scotland/ministers-urged-to-make-prison-healthcare-as-good-as-that-in-community/

 

Çeviren: Abdullah Kahraman

 

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Haziran 2017 by in Genel Mahpus Hakları and tagged , , .

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: