CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Yaşa: Tedavi edilmiyorum”

Tedavisinin yapılmadığını ve bireysel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını ifade eden hasta tutuklu Özgül Yaşa, “Durumum kritik. Şu anda yüzümün bir bölümü, çene, dil, diş, kulak kısmı uyuşuk. Ses ve gırtlakta da sorun yaşıyorum. Sürekli baş ağrıları yaşıyorum ve halsizim. Doktor raporuna rağmen tedavim için gerekli olan ek besinler verilmiyor” dedi.

Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Özgül Yaşa, sağlık durumuna ilişkin mektup gönderdi. DAİŞ’le savaşırken ağır bir şekilde yaralandığını ve tedavi için geldiği Türkiye’de 5 Kasım 2014’te gözaltına alınarak tutuklandığını anlatan Yaşa, gözaltına alındığı günden bu yana yaşadığı hak ihlallerini kaleme aldı.

‘DOKTORLAR SORUMLULUK ALMADI’

Gözaltına alındıktan sonra yaralı olmasına rağmen 3 gün boyunca hücrede tutulduğunu ve sağlık kontrolünden geçirilmeden sevk edildiği mahkemece tutuklandığını söyleyen Yaşa, cezaevinde de 3 gün boyunca hücrede tutulduğunu belirtti. Bir hafta sonra talebi üzerine hastaneye götürüldüğünü dile getiren Yaşa, hastanede bazı tetkiklerin yapıldığını; ancak ne tetkik sonucunun ne de muayene sonucunun kendisine açıklanmadığını anlattı. Muayeneden 3 ay sonra yeniden gittiği doktorun kendisine “Çenende çok fazla kırık var. Bu kırıkların toparlanması zor. Ondan dolayı ameliyat yapamam. Fizik terapi gerekli” dediğini aktardı. Kendisiyle ilgilenen çene cerrahı doktorunun kendisini fizik tedaviye sevk ettiğini belirten Yaşa, fizik tedavi bölümünün çene cerrahından doktor istediğini ancak doktor gönderilmediği için tedavisinin yapılmadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “İki doktor da nasıl bir tedavi süreci başlatacakları noktasında sorumluluk almadılar. Beni kendi halime bıraktılar. Ben de bunun üzerine suç duyurusunda bulundum.”

‘YAPACAK BİR ŞEY YOK DEDİLER’

Bir süre sonra tekrardan hastaneye götürüldüğünü ve doktorların kendisine “Senin yüzünden gidip ifade vermek zorunda kaldık” dediğini aktaran Yaşa, doktorlarla yaşadığı diyaloğu ise şu şekilde anlattı: “Buna çok öfkelenip, tepki gösterdiler. Ancak sağlığım söz konusuydu. Fizik tedavi bölümü bana, ‘git 7 ay sonra gel. O zamana kadar kırıklarının bir bölümü kaynarsa, biz yeniden duruma bakarız’ dediler. Her defasında cezaevi revirine çıkıp, hastaneye sevkimi yaptırıp, kontrole gidebiliyordum. 3 defa kontrole gittim. Birkaç ağız hareketi gösterip, egzersis yapmamı söylediler. Ancak ameliyat olup, olmayacağım konusunda hiç bir şey söylenmedi. Son dönemlerde ise süreçle beraber değişen her şeyin yansımasını yaşadım. Hastaneye son gidişimde bana, ‘yapacak bir şey yok’ deyip beni geri gönderdiler.”

‘HAREKET ETMEKTE DAHİ ZORLANIYORUM’

Sağlık sorunlarının ciddi bir şekilde devam ettiğini aktaran Yaşa, “Tedavi olamıyorum. Biraz daha somut anlatmak gerekirse, yüz kısmımda soldan tam burnumun üzerinden aldığım kurşun, yine başımın sol tarafından kulağımın hemen arka kısmından çıkmıştır. Bir yıldan fazla bir süre boyunca dilde uyuşukluk, çenede hareketsizlik olduğu için yemek yiyemiyor ve konuşamıyordum. Hareket edemiyorum ve sürekli sabit duruyorum. Uyuma, yürüme ve kendi bireysel ihtiyaçlarımı karşılayamıyordum. Bir yıl boyunca sadece sıvı besinlerle beslendim. Şuan konuşabilme durumum çok az da olsa gelişti. Ancak birçok olumsuzluklar devam etmekte. Dilimin bir kısmı halen uyuşuk. Özelde yüzümün sol tarafı uyuşuk. Çenemi kullanamıyorum. Yemek yemede zorlanıyorum. Çenemi kullanamadığım için dişlerimin yarısında bir parmak kadar tabakalaşma meydana geldi. Eskiye oranla hareket etme durumum biraz gelişmiş olsa da halen uyumakta zorlanıyorum. Başımda sürekli ağrı olduğu için kontrollü hareket etmek zorunda kalıyorum” dedi.

‘DOKTOR RAPORUNA RAĞMEN EK BESİNLER VERİLMİYOR’

Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde kaldığı süre zarfında doktor raporu ile hazırlanan ek besinlerin verildiğini dile getiren Yaşa, şuan bulunduğu Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi’nde durumunun kötü olmasına ve doktor raporuna rağmen aynı besinlerin verilmediğini anlattı. Yaşa, “Tedavim yapılmıyor. Birkaç defa revire çıktım. İnsan algısına ters bir şekilde diş doktoruna sevk edildim. Diş doktoru normal diş temizleme işlemini bile yapamadı. Çünkü durumum kritik. Şu anda yüzümün bir bölümü, çene, dil, diş, kulak kısmı uyuşukluk içinde. Ses ve gırtlakta da sorun yaşıyorum. Sürekli baş ağrıları yaşıyorum ve halsizim. En önemlisi de unutkanlık yaşıyorum. Son zamanlarda OHAL’le birlikte yaşam şartlarım daha da zorlaşmaktadır. Tedavi imkanım kısıtlı ve tedavi olamıyorum. Cezaevi süreci sağlığım için uygun değilken; şartlarımızın ağırlaşması ile beraber yeniden yargılanma durumuyla karşı karşıya kalıyorum” şeklinde belirtti.
dihaber 02.06.2017

One comment on ““Hasta mahpus Yaşa: Tedavi edilmiyorum”

  1. hulusi
    02 Haziran 2017

    IŞİD canileri bu coğrafyada serbestçe dolasabiliyor, hatta bir çok kamu olanaklarından da yararlanabiliyorken; bu canilere karşı mücadele ederken yaralanan ve temel haklardan biri olan sağlık hakkını kullanmak istediği için tutuklanarak ölüme terkediliyor insanlar.
    Şimdi artık özgürlükten, eşitlik ve adaletten bahsetmeyin artık. Hatta insanlıktan! …

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: