CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Tedavi edilmeyen yaralı mahpuslar uzuvlarını kaybediyor’

Nusaybin’de yaralı olarak tutuklanan ve Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne getirilen 24 tutuklunun tedavileri yapılmadığı için, uzuv kaybı yaşadıklarını söyleyen Avukat Tugay Bek, bazılarının el ve ayağını kaybettiği bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutuklulara dönük baskı ve saldırılar artarak sürüyor. Tutukluların aileleri, çocuklarına yönelik baskının her geçen gün artığını belirterek, var olan hakların dahi kullandırılmadığını kaydetti.
Yakınları, birçok tutukluya iletişim cezası verildiğini, gazete ve kitapların engellendiğini, hasta olanların ise hastaneye götürülmediğini aktardı.

‘OSMANİYE’DE YOK’ DENİLEREK İSTENEN GAZETELER VERİLMİYOR

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi tutukluların sistematik baskı ve işkenceye maruz kaldığını aktaran İHD Osmaniye Temsilcisi Necmettin Özkan, tutukluların ciddi hak ihlalleri ile karşılaştığını söyledi. Tutukluların görüş saatinin keyfi olarak belirlendiğini ve tutukluların asker ile gardiyanların tacizlerine maruz kaldığını anlatan Özkan, “Tutsaklardan ve tutsak yakınlarından aldığımız bilgilere göre; cezaevinde baskılar gün geçtikçe katmerleşiyor. Tutsaklar hastaneye götürüldüklerinde kelepçeli muayene dayatılıyor. Bunu kabul etmedikleri için de tedavileri yapılmıyor. 3 ayda bir eşya veriliyor. Tutsakların istedikleri gazeteler cezaevi idaresince ‘Osmaniye’de satılmıyor’ denilerek, verilmiyor. Kaldıkları koğuşlar gardiyanlar tarafından sık sık aranıp, eşyaları dağıtılıyor. Baskı ve saldırı girişimleri her geçen gün artıyor. Bizler bu baskı ve saldırıların son bulmasını istiyoruz” dedi.

‘NUSABİN’DEN GETİRİLEN YARALILAR TEDAVİ EDİLMEDİĞİ İÇİN ELLERİNİ VE AYAKLARINI KAYBETMİŞ’

Hak ihlallerinin halen devam ettiğini aktaran Avukat Tugay Bek de, tutukluların cezaevinde ceza içinde ceza yaşadığını söyledi. Tutukluların kaldığı koğuşların bir grup gardiyan tarafından her gün arama adı altında basılarak, tutuklulara baskı oluşturulduğunu anlatan Bek, hiç bir şekilde cezaevi içine kitap alınmadığını söyledi. Hasta tutukluların tedavilerinin yapılmadığını söyleyen Bek, “Nusaybin’de yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklanan ve Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirilen 24 kişinin tedavileri yapılmadığı için kimilerinde ciddi anlamda kalıcı hasarlar oluşmuş durumda. Kimlerinin elini ve ayağını kaybettiği bilgileri bize ulaştı. Daha önce kısmi olarak tedavi yapılıyordu. Şu an tedavileri yapılmıyor. Bu konu ile ilgili girişimlerimiz olacak” şeklinde konuştu.

dihaber 14.05.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: