CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Devrim Ayık hastanede yaşam mücadelesi veriyor”

Kırıklar 1 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özgür Halk Dergisi çalışanı ağır hasta Devrim Ayık, 2 haftadır kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Ayık’ın annesi Hülya Ayık, oğlunun tedavisinin geciktirilmesi nedeniyle cezaevi idaresine tepki gösterdi. Avukat Kasım Sağlam da, hasta yatağında bile müvekkili ile görüşmesinin kayıt altına alınmasına isyan etti.

İzmir’de 2 yıl önce “Örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanan crohn (kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı) hastası kapatılan Özgür Halk Dergisi çalışanı Devrim Ayık, hastalığı ağırlaşınca İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden 27 Nisan tarihinde Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaklaşık 2 haftadır hastanede tedavisi devam eden Ayık, tutukluların tedavi edildiği alanda tutuluyor. Başında 24 saat jandarmanın beklediği Ayık’ın annesi Hülya Ayık da refakatçi olarak bekliyor.

‘4 AYDIR KAN KUSUYORDU’

Oğlunun tedavisinin bu güne kadar bilinçli engellendiğini belirten anne Ayık, son 2 aydır ise ilaçlarının cezaevi idaresi tarafından verilmediğinden kaynaklı hastaneye kaldırıldığını söyledi. Oğlunun cezaevinde son 4 aydır kan kustuğunu aktaran anne Ayık, “Bize her zaman kendisinden daha kötü durumda olan arkadaşları olduğu için basına yansıtılmamasını istedi. Oğlumun hastaneye sevk talepleri bilinçli bir şekilde engellenmiş. Cezaevi idaresi oğluma ‘durumun ağırlaşmayana kadar bizde hastaneye götürme yok’ diyerek oğlumun sevk taleplerini her defasında reddetmiş. Daha önce hastaneye gittiğinden dolayı ise doktorların Devrim’in hastanede yatış talebinde bulunması gerektiğini belirtmesine rağmen cezaevi idaresi bu talebi de engellemiştir. Oğlumun bu gün yaşam mücadelesi vermesinin tek sorumlusu ise Kırıklar Cezaevi idaresidir” diye konuştu.

DOKTORLAR: KEMİĞE İĞNE VURULMAZ Kİ!

Oğlunun 27 Nisan gecesi tutuklu bulunduğu odasında fenalaşmasından kaynaklı ambulans ile Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kaldırıldığını belirten Ayık, yaşadığı şiddetli ağrılardan kaynaklı bir hafta boyunca uyuşturucu iğneleriyle uyutulduğunu aktardı. Ayık’ın ilk hastaneye kaldırıldığında doktorların “İğne kemiğe vurulmaz ki. Bu hasta kemik gibi kalmış iğneyi neresine vuracağız” şeklinde verdiği tepkileri aktaran Ayık, “Oğlumun ilaçları verilmediğinden kaynaklı bağırsakları bir birine dolanmış, birçok noktada ülser oluştuğunu ve bağırsaklarında ise 4 delik oluşmuş” dedi. Hastane doktorlarının oğlunun cezaevi şartlarından dolayı bu hale geldiğini kendilerine söylediklerini dile getiren Ayık, oğlunun 27 Nisan tarihinden beri damardan serum ve mama ile beslendiğini, dün akşamdan bu yana ise ağızdan sadece sıvı mama verildiğini aktardı.

‘OĞLUMUN ÖLÜM TEHLİKESİ VAR’

Ayık’ın hayati tehlikesinin devam ettiğini vurgulayan Ayık, ilaç tedavisi hastalığı engellememesi durumunda ise Ayık’ın ameliyat edileceğini söyledi. Tutukluların hastanede kaldığı odaların şartlarının cezaevini aratmadığını kaydeden Ayık, oğlunun cezaevine götürülmesi durumunda hayati tehlikesinin artacağının altını çizdi. 14 günde bir humira iğnesi kullanması gerektiğini vurgulayan Ayık, “Cezaevinde oğlumun ilaçları verilmedi. Bu iğnelerin her biri 2 bin 500 TL değerinde. Bu iğneleri nasıl vuracaklar. Bu nedenle Devrim’in dışarıda olması ve tedavisinin tam teşekküllü bir hastanede olması gerekiyor. Oğlum yemek dahi yiyemiyor, hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Oğlumun vücut derisi kemiklerine yapışmış durumda. Devrim’in cezaevinde tutulması durumda ölüm tehlikesi daha da artacaktır” dedi.

HASTA YATAĞINDA BİLE KAYIT ALTINA ALDILAR

Ayık’ın avukatı Kasım Sağlam da, müvekkilinin durumunun ciddiyetini koruduğunu belirtti. Müvekkilinin ağır hasta olmasına rağmen bu güne kadar tahliye edilmediğini belirten Sağlam, Ayık’ı hastanede ziyaret ettiği sırada bile görüşmesinin kayıt altına alındığını aktardı. Sağlam, Ayık’ın tedavisine öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, tepkisini dile getirdi.

dihaber 09.05.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.483 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: