CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kanserin son evresini yaşayan Bayar tutuklandı”

Akciğer kanseri hastalığı yüzünden 2 yıldır evde yatalak durumda olan Ahmet Bayar adlı yurttaş, yargılandığı davada verilen 3 yıl 45 gün cezanın onaylanması üzerine evinden alınarak cezaevine konuldu. Kanserin son evresini yaşayan Bayar’ın ailesi, cezaevi koşullarının her geçen gün kanseri hızlandırdığını ve tedavinin aksadığını vurguladı.

Diyarbakır kent merkezinde 15 Şubat 2011’de gerçekleştiren protesto eylemine katıldığı için “Örgüt üyesi olmamak birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla hakkında dava açılan Ahmet Bayar (53) cezasının Yargıtay tarafından onanması üzerine cezaevine konuldu.

5 yıl süren ve bir defa Yargıtay tarafından cezası bozulan Bayar, yeniden görülen duruşmada verilen 3 yıl 45 günlük cezanın onaylanması üzerine 31 Mart’ta evinde polis tarafından gözaltına alınarak, cezaevine gönderildi. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Bayar, 2 yıldır tedavisini gördüğü akciğer kanserinden dolayı evde yatalak bir şekilde yaşıyordu. Kanserin son evrelerini yaşayan Bayar’ın, sağlık durumu her geçen gün ciddileşiyor. 5 çocuk babası Bayar’ın ailesi tutuklamasına tepki göstererek, bir an önce serbest kalmasını istedi.

‘HASTALIĞINDA DOLAYI ZATEN EV HAPSİ YAŞIYORDU’

Eşinin tutuklanmasına tepki gösteren Emine Bayar, eşinin 2 yıldır hastalığından kaynaklı evde yatalak olduğunu anlatarak, “Gelip eşimi evden alıp götürdüler. Cezaevi koşulları ortadadır. Hastalığından dolayı eşim zaten evde ev hapis yaşıyordu. Kanser olduğu için temiz koşullarda tedavisi yapılması gerekir. Bir taş atmayla 3 yıl 45 gün ceza vermişler. 4 yıl önce bize temyiz kağıdı geldi. Dosya kapanmıştı. Gelip evden aldılar, tedavi bile ettirmediler” dedi.

‘YATALAK BİR HASTAYI NE DİYE TUTUKLUYORSUNUZ’

Cezaevine her görüşmeye gittiklerinde kendileriyle konuşmada bile güçlük çektiğini ifade eden Bayar, “Görüşmede ayakta duracak bile hali yok. Cezaevlerindeki durumu iyi değil. İlaç tedavisi devam ediyor ama cezaevi temiz bir yer değil. Bu kadar hukuksuzluk olmaz. 2 yıldır yatalak olan bir hastayı ne diye cezaevine atıyorlar? Hasta bir insan o koşullarda nasıl 3 yıl 45 gün orda yaşar? Dışarı bile çıkamıyordu. Zor bir şekilde onu hastaneye götürüyorduk. 6 defa ışık ve kemoterapi tedavisi gördü. Eşim yüzde 85 akciğer kanseri. Sürekli tedavi altında olması gerekir. Ben ve çocuklarım çok kötü durumdayız. O kadar kötü suç işleyenler var onlar içeri alınmıyor ama hasta insanları içeri atıyorlar” diye konuştu.

‘BEN BURADA DAYANAMIYORUM’

Eşinin “Ben burada dayanamam” dediğinin altını çizen Bayar, “İyi beslenmesi gerekir ama cezaevlerindeki yemekleri normal bir insan bile yemezken o nasıl yesin? Ev hapsine alınırsa en azından tedavisini hijyenik koşullarda yaparız. Orda yatsa ellerine ne geçecek? Orda ne başını yıkayabiliyor ne de yemek yiyebiliyor. Ona üst götürdük bize üç parça dışında almayacaklarını söylediler. Evde su bardağı bile tutarken elleri titriyordu” diyerek, eşinin serbest kalmasını istedi.

Bayar, hasta olduğu ve cezaevi koşullarında kalmayacağına dair gereken yerlere başvurduklarını ve cevap beklediklerini sözlerine ekledi.
dihaber 27.04.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.523 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: