CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Şakran’da bir haftadır mahpuslara vitamin verilmiyor iddası

İzmir Şakran Cezaevi’nde tutukluların başlattığı açlık grevi 63’üncü gününe girerken, tutukluların ihtiyacı olan vitaminler bir haftadır verilmiyor.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Cezaevi’nde devam eden açlık grevi 63’üncü gününde devam ediyor. Tutukluların sağlık durumları gün geçtikçe riskli hal alırken, Şakran 2 Nolu T Tipi’nde tahliye olan Koçer Oral, son bir haftadır özelikle açlık grevindeki tutuklular üzerinde baskıların arttığı bilgisini verdi.

‘BASKILAR ARTTI’

Tutukluların taleplerini hatırlatan Oral, son bir haftadır cezaevi yönetiminin tutukluların direnişini kırmak için vücudun ihtiyacı olan vitaminleri tamamen kestiğini ifade etti. Tutukluların ciddi anlamda kilo kaybı yaşadığını ifade eden Oral, unutkanlık, baş dönmeleri, titreme ve kan tükürme gibi sorunların başladığını söyledi.

‘SORUMLU CEZAEVİ YÖNETİMİDİR’

2012 yılında yapılan açlık grevine doktorların koğuşlarda sağlık kontrolleri yaptığını hatırlatan Oral, şu anda sağlık kontrollerinin yapılmadığını ve direnişi kırmak adına tutuklulara zorla kampüs cezaevi hastanesine kaldırmak istediğini kaydetti. Cezaevi yetkililerin tutuklulara “Sizi kampüse götürüp size burada müdahale edeceğiz” dediğini kaydeden Oral, bu şekilde bir müdahale yaşanacak olumsuzluklardan cezaevi yönetiminin sorumluluğunda olduğunu hatırlattı. Oral, tutukluların ambulans yerine ring aracı ile hastaneye götürülmenin dayatıldığını aktardı.

‘REFAKATÇİ VERİLMİYOR’

İlk günlerde B1 ve B12 vitaminleri verildiğini ancak sonradan kesildiğini dile getiren Oral, “Meyve suyu almak istiyorduk ama yasakladılar. Çay, şeker ve tuz cezaevi yönetimi tarafından yasaklandı. Çikolata alıp eritip arkadaşlarımıza veriyorduk. Onu da yasakladılar. Arkadaşlarımızın direncini kırmak için her şey yapılıyor. Bağırsakların kurumaması için tutukluların günde 3 defa lavaboya götürülmesi gerekiyor. Grevde olan tutsakların 2 refakatçisi olmalı. Refakatçilerden biri açlık grevine girdi. Bir refakatçi verilmesi gerekiyor ama keyfi olarak engelleniyor” dedi.

‘TALEPLERE CEVAP VERİLMİYOR’

Yönetimin tutukluların taleplerine cevap vermediğini sözlerine ekleyen Oral, şunları aktardı: “Cezaevi yönetimi bize bunlar terörist diyordu ve bize öyle bakıyorlardı. Hakaret ve kötü davranıyordu. Nefretle bakıyorlar. Cezaevi yönetimi her türlü baskı ve saldırıyı uyguluyor.”

‘HEKESİN MORALİ ÇOK İYİ’

Her türlü baskı ve yönelime rağmen tutukluların morali çok iyi olduğunu kaydeden Oral, şunları söyledi: “Tutsakların Hayri Durmuş ve Kemal Pir yoldaşların duruşu var. Talepler kabul edilinceye kadar açlık grevleri devam edecek.”

dihaber 18.04.2017

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: